Anasayfa Makale NVIDIA CEO’su ile Tayvan’da Soru Cevap Faslı

NVIDIA CEO’su ile Tayvan’da Soru Cevap Faslı

Tayvan’da katıldığımız yuvarlak masa etkinliğinde NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang, firmanın başarılarından ve yeni ürünlerinden bahsetti, sorularımızı yanıtladı…

NVIDIA Round Table Event - Tayvan - Taipei - Şirketin CEO'su Jen-Hsun-Huang sorularımızı yanıtladı
NVIDIA Round Table Event – Tayvan – Taipei – Şirketin CEO’su Jen-Hsun-Huang sorularımızı yanıtladı. Kendisi perdenin önünde ayakta duruyor.

Computex Fuarı’na katılmak için gittiğimiz Tayvan’ın başkenti Taipei’de, Technopat olarak ayrı bir etkinlikte NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang ile bir yuvarlak masa toplantısına katıldık. Kendisi de aslen Tayvanlı olan CEO, salona girdiğinde Çinli gazetecileri Çince selamlamayı da ihmal etmedi. Dünya’nın pek çok farklı ülkesinden basın mensubunun ve yayının katıldığı sunum ve soru cevap faslı, resmi isim olarak Round Table Event olarak isimlendiriliyor, yani yuvarlak masa etkinliği. Biz de doğal olarak kocaman yuvarlak bir masa bekledik ama birden çok ufak yuvarlak masa vardı. Ayıp olmasın diye tabii ki hani büyük masa diye sormadık ama Jen-Hsun Huang esprili sunumuyla ve cevaplarıyla basın için son derece rahat bir iletişim ortamı kurdu. 

Maxwell ve GTX 980 Ti

Huang’ın değindiği ilk konu firmanın Maxwell mimarisi ile devam ettirdiği başarı ve bu sayede GTX 980’in yılın en iyi grafik kartı ödülünü alması oldu. İncelemesini çoktan yayınladığımız yeni kartı, henüz çok taze olduğu için etkinlikte ilk defa gören yabancı basın mensupları da vardı. Önümüzdeki günlerde GTX 980 Ti ile birlikte 4K çözünürlükte oyun oynamanın artık daha da kolay bir hale geldiğini belirten Huang, kartın aynı zamanda VR için de hazır olduğunun altını çizdi. Huang, üç ana konusundan ilki olan 980 Ti üzerinde detaylarıyla durduktan sonra ikinci konu olan NVIDIA SHIELD Android TV’ye geçti.

NVIDIA’nın Konsolları

NVIDIA SHIELD Android TV, firmanın Tegra X1 işlemcisi ile güçlendirilmiş durumda. Bunun yanında adından da anlaşılacağı üzere Android işletim sistemini barındıran cihaz ile Netflix gibi servislere abone olup TV izleyebilirken aynı zamanda Android oyunlarını en yüksek grafik kalitede oynayabiliyorsunuz. Tabii ki Android oyun konsollarının ne kadar başarılı olduğu tartışmalı bir durum. Bir de ülkemizde halen daha IPTV’nin ve bu tür hizmetlerin bütün çabalara karşın emekleme aşamasında olduğunu hesaba katarsak, SHIELD Android TV’nin bizi çok heyecanlandırdığını söyleyemeyiz. SHIELD’ı henüz resmi kanallardan Türkiye’de göremedik. Hatta

Bu esnada esas dikkatimizi çeken, Huang’ın mobil işletim sistemlerinden bahsederken sadece iOS ve Android demesi, Windows Phone’dan hiç bahsetmemesi oldu. Bu etkinlikte anladık ki Microsoft’un mobil işletim sistemi düşük pazar payı yüzünden NVIDIA’nın odağında değil.

Drive PX ve Tegra X1

Huang’ın üçüncü değindiği konu NVIDIA’nın otonom akıllı otomobiller için geliştirdiği Drive PX kiti oldu. Drive PX, üzerindeki video giriş portları ile otomobilin farklı noktalarına yerleştirilmiş kameralardan gelen görüntüleri alıp, çift Tegra X1 işlemcisi ile işliyor ve buna göre aracın  güvenli bir şekilde kendi kendine seyahat etmesini sağlıyor. Drive PX şimdidien geliştiriciler için kullanıma sunulmuş durumda. Yani yakın bir gelecekte aracımıza binip seyahat ederken, ya da sıkışık yerlerde paralel park yaparken direksiyon kullanmak zorunda kalmayabiliriz ve bunun arkasında da NVIDIA’nın teknolojisi olacak.

NVIDIA Drive PX

NVIDIA HBM Teknolojisini Kullanacak mı?

Sunum bitiminde Huang beklediğimiz soru cevap faslını başlatarak soruları kabul etmeye başladı. İlk ve en önemli sorulardan biri firmanın HBM yani High Bandwidth Memory kullanıp kullanmayacağı idi.

Huang, öncelikle üstünde çok durmadıklarını ama Maxwell mimarili GPU’ların aslında dünyanın en gelişmiş bellek mimarilerinden birini kullandığını belirtti. HBM teknolojisini kullanan NVIDIA ekran kartlarını bir yıl içinde görmeye başlayacağımızı belirten Huang, kullanıcılar için önemli olan şeyin performans olduğunun altını çizmeyi de ihmal etmedi. Öte yandan bu performansı sunarken de kartı sıvı soğutma ile soğutulmaya ihtiyacımızın olmaması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Çok güçlü bir aracınız var ve bunu sıvı soğutma ile soğutmak zorundasınız. Bu hiç hoş olmazdı.

Cloud Gaming

Bir başka soru ise Cloud üzerinden oyun oynamanın ne zaman mümkün olacağı idi. Açıkçası OnLive’ın ardından Cloud Gaming’e pek inanmıyorum. Büyük iddialarla ortaya çıkan ve “7 yıl boyunca arka planda teknolojisini geliştirdik” gibi pek de inandırıcı olmayan bir söylem ile gelen OnLive‘ın kısa süre sonra kepenkleri kapatması pek de iyi bir işaret değildi. Türkiye’deki internet altyapısının zayıflığını da hesaba katarsak, Cloud yani bulut üzerinden oyun oynayabilmemiz çok zor görünüyor. Bu yüzden Cloud Gaming sorusu gelince doğal olarak şaşırdım. Beni daha da şaşırtan ise Cloud üzerinden bırakın 720p ve 1080p’yi, 4K çözünürlükte ne zaman oynayabileceğimizin sorulması idi. Tabii ki Huang bunun yakın zamanda mümkün olmayacağını belirtti.

Konuyla ilgili benim naçizane tahminimi daha önce paylaşmıştım, tekrar burada alıntılayayım:

Ayrıca Kafa Ayarı’nın bir bölümünü de buna ayırmıştık. Bulut oyunun geleceği ile ilgili bir cümleden daha fazlasını merak ediyorsanız detayları programımızda izleyebilirsiniz: Kafa Ayarı #7 – Bilgisayarsız Oyun Oynamak!

NVIDIA Markalı Ekran Kartları Satılacak mı?

Huang’a yöneltilen son soru ise firmanın kendi markasını taşıyan ekran kartlarını satıp satmayacağı idi. Bildiğiniz üzere NVIDIA markalı ekran kartlarını ABD’de satın alabiliyorsunuz. Fakat dünya çapında böyle bir durum söz konusu değil. Huang’ın bu soruya espirili bir cevabı vardı: “Çin’de ekran kartını eşek sırtından teslim alan oyuncularımız var. Bu kadar geniş bir dağıtım ağına sahip partnerlerimiz varken kendi kartlarımızı kendimiz dağıtmayı düşünmüyoruz.” Bu manzarayı açıkça ortaya koyuyor, sadece NVIDIA değil, pek çok teknoloji üreten şirket, ürünlerini iş ortakları aracılığıyla dünyaya dağıtıyor. Bunun haricinde pek çok markanın NVIDIA GPU’ları alıp, referans tasarımın dışına çıkan cesur hız aşırtmalar, güçlü ve etkileyici soğutma sistemleri ile katma değer yarattığını unutmamak gerekiyor.

NVIDIA SHIELD Android TV
NVIDIA SHIELD Android TV

Bütün bu konular bir yana NVIDIA CEO’sunun şahsen katılımıyla renklenen, soruları direkt muhattabına yüz yüze sorabildiğimiz, esprili ve keyifli bir toplantı oldu. Yazının başında belirttiğim gibi GTX 980 Ti incelememizi buradan izleyebilirsiniz. Yine toplantı salonunda sergilenen ve Türkiye’de uzun süre göremeyeceğimizi tahmin ettiğim NVIDIA SHIELD Android TV‘nin kısa videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz. Bu ilginç tasarımlı Android TV’nin kontrolcüsü tasarım olarak aynen daha önce incelediğimiz SHIELD el konsolunu andırsa da, belirttiğim gibi aslında bir kontrol aygıtı ve amacı TV’ye bağlanarak Android bir konsol ve TV kutusu işlevi görmek. İçerisinde Tegra X1 yongası bulunuyor. 16 GB kapasiteye sahip model 199, 500 GB depolamaya sahip PRO sürümü ise 299 dolardan satılıyor. İlgimizi çekiyor mu? Kesinlikle, Türkiye’de görebilecek miyiz? Sadece bir tahmin ama belki çok ileride, Netflix ile birlikte…