Rusya Ve Çin, Snowden Belgelerini Deşifre Etmiş

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

İki yıl önce NSA’nın sırlarını ortaya çıkaran Snowden’in gizli belgeleri, Rusya ve Çin tarafından tamamen deşifre edilmiş.

İngiltere’de çıkan Sunday Times gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Snowden tarafından NSA arşivlerinden çıkarılan belgeler, Batı gizli servislerine hayli sıkıntı yaşatıyor. Gazetenin haberine göre, Snowden’in Rusya’ya sığınırken yanında götürdüğü gizli arşivler, Rus ve Çin gizli servisleri tarafından tamamen deşifre edilmiş.

Bu belgelerden elde ettikleri bilgilerle Amerikan ve İngiliz gizli servislerinin pek çok saha ajanını deşifre eden Rus ve Çin istihbarat örgütlerinin, bunlara karı harekete geçtiği iddia ediliyor. İngiliz gizli servisi MI6’nin sırf bu yüzden pek çok ajanını geri çekmek zorunda kaldığı, bunun da Batılı ülkelerin çıkarlarına büyük zarar verdiği iddia ediliyor.

İngilizler bu yönde açıklamalar yaparken, Amerikan istihbarat servisleri NSA ve CIA sessizliğini korumaya devam ediyor. Bazı uzmanlara göre Sunday Times’ın haberi abartılı ve Snowden belgeleri yüzünden sahada kaybedilen herhangi bir istihbarat mensubu rapor edilmemiş. Ancak tabii ki Doğu ve Batı arasında süren yeni Soğuk Savaş esnasında bu türden iddiaların ortaya atılması, karşılıklı propaganda çalışmalarının yürütülmesi de normal karşılanıyor.