Microsoft, AMD’yi Satın Alabilir

In Haber by Berker Güngör8 Comments

Microsoft’a yakın kaynaklar tarafından sızdırılan haberlere göre, yazılım devinin AMD’yi satın alma ihtimali var.

Bir süredir mali sıkıntı çektiği ve pazar payını artırmak için uğraştığı bilinen AMD, piyasada devamlı beliren satın alma söylentilerine maruz kalıyor. Daha önce Samsung gibi firmaların da AMD ile ilgilendiğine dair haberler ortaya çıkmış, ancak bunların devamı gelmemişti. Şimdi bu söylentilere Microsoft’un da adı eklendi.

Microsoft’a yakın kaynaklardan geldiği söylenen fısıltılara göre, şirket yönetimi AMD’yi kısmen ya da tamamen satın almakla ciddi biçimde ilgileniyormuş. Hatta bunun için AMD yönetimine görüşme teklifi yapıldığı da söyleniyor. Tabii ne AMD, ne de Microsoft bu konuda herhangi bir açıklama yapmadılar. Sonuçta bu da piyasada dolaşan asılsız söylentilerden biri olabilir.

Ancak Microsoft’un gerçekte AMD ile ilgilenmek için ciddi sebepleri var. Xbox oyun konsollarında kullanılan işlemciler AMD damgasını taşıyor. Ayrıca AMD’yi satın almanın, uzun vadede Microsoft’un telefon ve tablet üretimi için de faydalı olabileceği çok açık.

Peki Microsoft gerçekten AMD’yi satın alabilecek güce sahip mi? AMD’nin halen şirket olarak piyasa değerinin 2 milyar doların biraz altında olduğu hesaplanıyor. Microsoft’un kasasında ise 95 milyar doları var. Daha önce Nokia’yı satın alan şirketin, bu kez de AMD ile ilgilenmesi aslında çok şaşırtıcı değil.