Anasayfa Haber Intel Cannonlake 2017 Yılına Ertelendi

Intel Cannonlake 2017 Yılına Ertelendi

Intel önümüzdeki yıl için olan üretim planlarını ciddi biçimde değiştirdi, yol haritasında önemli değişiklikler yapıldı.

Intel’in Skylake ailesi işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlandığı şu günlerde, geleceğe yönelik planlarında ciddi biçimde değişikliğe gidildiği haberi geldi. Bu değişiklikler özellikle şirketin 10 nm üretim ölçeğine geçmeyi planladığı Cannonlake işlemci ailesini ilgilendiriyor.

Intel her ne kadar açıkça söylemese de, gittikçe daha küçük ölçekteki işlemcilerin üretiminde aşılması gereken ciddi verimlilik sorunları bulunuyor. Bu sorunlar sadece Intel’i değil, işlemci tasarlayan ve üreten her firmayı etkiliyor. Bu yüzden de sık sık üretim planlarının ertelendiğini görüyoruz. Benzer sorunların 10 nm ölçeğinde üretilecek olan Cannonlake serisini de etkilediği şüphesiz.

Bunun da ötesinde, şirketin karşısında acele etmesini gerektirecek çok büyük bir rekabetin olmadığı da bir gerçek. Kaldı ki küresel ekonomideki zayıflama ve elektronik sektöründeki yavaşlık, Intel’in ayağını gazdan çekmesindeki diğer önemli sebepler gibi görünüyor. Bu yüzden de şirketin yol haritasında değişiklik yapması, aslında o kadar da şaşırtıcı değil.

Bu plan değişiklikleri, şirketin bir süre daha 14 nm mimarisinde kalması anlamına geliyor. 10 nm ölçeği üzerine kurulu Cannonlake işlemciler, önceden planlandığı gibi 2016 ortalarında değil, 2017 yılı içinde belirsiz bir tarihe ertelenmiş oluyor.

Intel’in Skylake sonrasında ve Cannonlake öncesinde piyasaya sürmeyi planladığı Kaby Lake işlemci ailesi de bu değişikliklerden payına düşeni alıyor. Eski planlara göre Kaby Lake ailesi işlemcilerin kısa bir süre için piyasada kalması, tıpkı Broadwell serileri gibi araya dolgu malzemesi olması planlanıyordu. Ancak yeni yol haritasına göre Kaby Lake işlemciler uzun bir süre piyasada kalacak ve çok daha fazla çeşitle çıkacaklar.