Bir Tanesi 100 Trilyon Dolar!

In Haber by Berker Güngör37 Comments

Amerikan Senatosu’nda görüşülen yeni bir yasa tasarısı, uzayın derinliklerini özel şirketlere açmayı hedefliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda önümüzdeki aylar boyunca görüşülecek olan Space Act adlı yeni yasa eğer kabul edilirse, özel şirketlerin Güneş Sistemi içinde asteroid madenciliği yapabilmesi için gereken yeni yasal düzenlemeleri yürürlüğe sokacak.

Bu yeni yasal düzenlemeye göre, özel şirketler Güneş Sistemi’nin derinliklerinde dolaştığı düşünülen 100 milyondan fazla irili ufaklı asteroidi keşfetme ve içlerindeki madenleri çıkararak satma hakkını elde edecekler. Tabii bu keşif ve hak iddiası konularında öncelik ilk ulaşana verilecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sırf derin uzay madenciliği amacıyla kurulmuş birden fazla özel şirket bulunuyor. Bunlardan en iyi bilinenleri Planetary Resources ve Deep Space Industries şirketleri. Her iki şirketin de önümüzdeki dönemde uzaya keşif araçları göndermesi ve işletmeye değecek asteoridleri keşif operasyonlarına girişmesi bekleniyor.

Ancak tabii ki bu kaynaklara fiziksel olarak ulaşmak ve kazmaya başlamak için daha gidilmesi gereken çok yol var. Derin uzay madenciliğinin hayatın bir parçası haline gelmesi için eldeki teknolojiler daha da geliştirilmek zorunda. Fakat sonuçlar buna değecek türden, bilinen asteroidlerin pek çoğu yeryüzünde az rastlanan elementlerden bolca içeriyor.

Bu türden büyükçe bir asteroidin maden şirketlerine getirisinin, bugünkü parayla yaklaşık 100 trilyon dolara ulaşabileceği hesaplanıyor. Bundan çok daha azı için yeryüzünde neler yapıldığını düşünürseniz, uzayın derinliklerine dalmak pek de abartılacak bir girişim sayılmaz.