BlackBerry, Android’e Geçiyor

In Haber, İş, Mobil by Berker Güngör1 Comment

BlackBerry ve Google arasındaki işbirliğinin açıklanmasından sonra, şirketin Android telefon çıkaracağına dair söylentiler iyice arttı.

BlackBerry, sunduğu güvenli yazılımlarıyla kurumsal kullanıcıları uzun yıllar kendine bağlamayı başarmıştı. Ancak akıllı telefon pazarındaki değişimlerin gerisinde kalması, şirketi ve ürünlerini bugün bulunduğu noktaya getirdi. Mobil pazarda Microsoft’un da gerisinde kalan BlackBerry, Google ile işbirliği yaptığını açıkladı. Bu işbirliği, Android işletim sistemine özellikle kurumsal pazarda büyük kıymet verilen güvenlik özellikleri kazandırmayı amaçlıyor.

Ancak Tayvan kökenli donanım üreticilerinden sızan haberler, BlackBerry’nin Android işletim sistemine olan ilgisinin bununla sınırla kalmayacağına işaret ediyor. BlackBerry’nin Foxconn, Compal ve Wistron gibi büyük üreticilerle anlaştığına dair ciddi söylentiler var.

Bu anlaşmaların hedefi, şirketin piyasaya sürebileceği yeni Android işletim sistemli telefonları tasarlamak ve üretmek. BlackBerry bu kez donanım tasarlamakla vakit kaybetmek yerine, bu işi zaten yıllardır yapan tecrübeli üreticilerin eline bırakmayı planlıyor gibi görünüyor. Bu arada da Google ile çalışmaya devam ederek daha kurumsal ve güvenli bir Android sürümünü hazır hale getirecekler. Bakalım bu söylentiler ne kadar doğru çıkacak, tüketiciden ne tepki alacak?