Windows 10, Güncellemeleri Sormadan İndirecek

In Haber by Berker Güngör10 Comments

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10, artık kullanıcılara güncellemeler konusunda pek fazla söz hakkı tanımayacak.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalar, şirketin yeni işletim sistemine vereceği teknik desteğin ömrünü ortaya koydu. Tıpkı önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi, Windows 10 için de beş yıl boyunca standart teknik destek sağlanacak. Uzatılmış destekten faydalanacak olan kullanıcılar için ise bu süre on yıl olacak. Yani Windows 10 kullanıcıları en azından 2020 yılına dek güvenlik açıklarının yamanacağından ve yeni özelliklerin sunulacağından emin olabilirler.

Ne var ki bu güncellemelerin sunuluş biçimi çoğu kullanıcının canını sıkacak türden olacak. Microsoft’un son kullanıcı lisans anlaşması (EULA) dikkatle incelendiğinde, ortaya şirketin güncellemeleri indirme ve kurma konusunda kullanıcıya neredeyse hiç söz hakkı tanımadığı ortaya çıktı. Yani eski Windows sürümlerinde olduğu gibi hangi güncellemeleri indirip kuracağına son kullanıcı karar vermeyecek. Microsoft ne zaman bir yama çıkarırsa, bu otomatik olarak kurulacak.

Microsoft bunun zaman içinde ortaya çıkacak olan güvenlik açıklarının istisnasız kapatılabilmesi ve genel güvenliğin sağlanması için elzem olduğunu öne sürüyor. Ayrıca bilgisayarı yeniden başlatmak gereken güncellemelerde, kullanıcıya zaman seçeneği de sunulacağı söyleniyor. Ne var ki bu durum özellikle internet kotası ya da depolama alanı sınırlı kullanıcılar için can sıkıcı bir gelişme olmaya devam edecek gibi görünüyor.