Qualcomm İşten Çıkarmalara Hazırlanıyor

In Haber by Berker Güngör2 Comments

Son bir kaç mali çeyrekte gelirleri hızla düşen işlemci devi, yeniden yapılanmaya gitmeye hazırlanıyor.

Mobil pazarın doyuma ulaşmaya başlaması ve rekabetin artmasıyla birlikte, Qualcomm hızla gelir kaybetmeye başladı. Bir dönemin rakipsiz görülen mobil işlemci üreticisi, MedyaTek gibi rakiplerinin alt ve orta seviye segmentindeki rekabeti artırması yüzünden zor zamanlar yaşıyor.

Şirketin büyük ümitlerle piyasaya sürdüğü Snapdragon 810 üst seviye işlemci pek çok telefon üreticisinin cihazlarına girmeyi başardı. Ancak Samsung gibi büyük müşterilerin kendi işlemcilerini kullanmaya yönelmesi, Qualcomm için büyük kayıplar getirdi. Üstelik Snapdragon 810 modelinin bir türlü çözülemeyen ısınma problemleri de şirketi zor durumda bıraktı. Piyasada dolaşan bazı yeni söylentilere göre, bir sonraki Snapdragon 820 modeli de benzer problemlerden muzdarip olabilir.

Giderek düşen gelirler karşısında yeniden yapılanma kararı alan Qualcomm, tahmin edilebileceği üzere işten personel çıkarmayı da düşünüyor. Toplamda 30,000 kişi çalıştıran şirketin, en az % 10 oranında işten çıkarma planladığı, yani 3,000 kişinin işine son vereceği düşünülüyor.

Ayrıca iş ortağı olan finans şirketi Jana Partners tarafından da, şirketin ikiye bölünmesi konusunda baskılar geldiği söyleniyor. Jana Partners yönetiminin, Qualcomm’un işlemci üretimini, çok daha kârlı gördükleri lisanslama işinden ayırması yolunda baskı yaptığı söyleniyor. Tüm bu gelişmeler Qualcomm’un zor zamanlardan geçtiğini ortaya koyuyor.