Çinliler 3 Saatte Anahtar Teslim Ev Kuruyor!

In Haber by Berker Güngör8 Comments

Çinli Zhouda Group şirketi tarafından geliştirilen yeni teknolojiler, 3 saat içinde montajı biten ev üretimine izin veriyor.

Üç boyutlu yazıcılar her sektörde kullanım alanı bulmaya devam ediyor. Bu alanda pek çok yeni teknoloji geliştiriliyor, şirketler patent üstüne patent başvurusu yapıyorlar. Mesela burada resimlerini gördüğünüz evi üç boyutlu yazıcıda basan Zhuoda Group, sırf bu konuda 22 yeni patent başvurusunda bulunmuş. Tabii bu yüzden de yaptıkları işin detayına henüz pek fazla girmiyorlar.

Zhuoda Group tarafından geliştirilen yeni teknolojilerle basılan bu ev, tamamen modüler bir yapıya sahip. Özel bir üç boyutlu yazıcıda üretilen evin parçaları, tamamen endüstriyel ve tarımsal atıklar geri dönüştürülerek üretilmiş. Kullanılan malzemeler yangına ve su baskınına karşı hayli dayanıklılar, ayrıca radon gazı birikimi gibi tehlikeli durumlara da izin vermiyorlar. Ve tabii ev modüler olduğundan, depreme karşı da hayli dayanıklı.

Zhuoda mühendisleri tarafından gösteri için tasarlanan bu ev yaklaşık 20 metrekare kullanım alanına sahip. Prototip olduğundan maliyeti yaklaşık 90,000 dolar civarında, ancak seri üretimde bu rakamın çok düşeceği hesaplanıyor. Evi oluşturan parçaların tamamının sıfırdan yazıcıda basılması yaklaşık 10 gün almış, buna en sonundaki 3 saatlik montaj süresi de dahil. Şirket yakın bir zamanda baskı süresi ve maliyetlerini daha da aşağı çekmeyi hedefliyor. Ancak proje şu haliyle bile hayli övgü almış bulunuyor.

zhuoda-1

zhuoda-3