Anasayfa Haber Allwinner Ve Rockchip Birleşebilir

Allwinner Ve Rockchip Birleşebilir

Düşük bütçeli mobil işlemcilerle tanıdığımız iki Çinli şirketin, aynı çatı altında birleşeceklerine dair ciddi söylentiler var.

Çin devleti yerli yarı iletken endüstrisinin daha da gelişmesi için ciddi önlemler alıyor. Bu bağlamda yerli üreticileri ciddi biçimde teşvik eden Çin, bu iş için on yıllık bir bütçe hazırlamış ve yaklaşık 160 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış.

Bu teşviklerin sonucunda Çinli şirketler hem yerli, hem de yabancı teknoloji şirketlerini satın alarak büyümeye çalışıyorlar. Devletten ciddi teşvik alan Allwinner şirketinin, düşük bütçeli mobil işlemci tasarımlarıyla adını duyurmuş olan Rockchip Electronics şirketini satın alacağına dair ciddi söylentiler var. Eğer bu satın alma gerçekleşirse, Allwinner kısa sürede çok ciddi bir büyüme sağlayabilir.

Ancak Allwinner’ın Intel ve Rockchip’in de Qualcomm ile olan çeşitli ortak çalışmalarının, bu türden bir birleşmeyi hayli karmaşık bir hale getireceği de tahmin ediliyor. Intel özellikle Çin pazarında daha fazla pay alabilmek için Allwinner ile işbirliği halindeydi. Oysa bu tür bir birleşme, Allwinner’ı Intel’in hoşuna gitmeyecek kadar güçlendirebilir.

Tabii öte yanda gelirleri hayli düşen Qualcomm’un da Intel tarafından yutulacağına dair söylentiler eksik değil. Ancak bu türden bir birleşmeye, Batı’daki anti-tekel yasalarının kolayca izin vermeyeceği de biliniyor. Oysa Çin’de her şey gibi bu tür birleşmeler de devletin rızasına bağlı olarak gerçekleşebiliyor.