DirectX 12 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

In Makale by Muhsin Bayram35 Comments

Windows 10 ile birlikte hayatımıza girecek en yeni DirectX sürümüne dair pek çok sorunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Windows 10’un resmi çıkışını yapmasına çok az kaldı. Geniş bir kullanıcı kitlesi Windows 10’u heyecanla bekliyor. PC oyuncuları için bu bekleyişin başlıca nedenlerinden biri DirectX 12. En güncel DirectX sürümü olan DirectX 12, daha fazla performans ve daha az güç tüketimi vaatleriyle geliyor. Peki DirectX 12 ile ilgili her şeyi biliyor musunuz?

DirectX Nedir?

DirectX, basitçe Windows platformunun görsel görevlerini yerine getiren bir uygulama geliştirme arayüzü (API). DirectX 12 ise bu API ailesinin en yeni üyesi. Şimdiye kadar Windows platformuna özel olarak hayatını sürdüren DirectX, Windows 10 ile birlikte mobil cihazlara, tabletlere, Xbox One’a ve daha pek çok Windows 10 tabanlı cihaza gelecek. Kullandığınız işletim sistemi Windows 10 ise, cihazınız DirectX 12’yi destekliyor demektir.

DirectX 12 Neden Bu Kadar Ses Getirdi?

DirectX 12’nin, diğer DirectX güncellemelerine kıyasla, bu kadar fazla ses getirmesinin sebebi vadedilen ciddi performans artışı ve güç tasarrufu. Bu performans sıçramasının temel sebebi ise DirectX 12’nin, başta oyunlar olmak üzere DirectX tabanlı grafik uygulamalarının çoklu çekirdek kullanımının önünü açması.

İşlemci çekirdeklerini daha verimli kullanacak olan DirectX 12 sayesinde işlem yükü, dengeli bir şekilde işlemci çekirdeklerine yayılacak. Bu sayede tüm yükün tek çekirdeğe yığılmasının ve dolayısıyla yaşanan darboğazın önüne geçilecek. DirectX 12 ayrıca GPU’ların aşırı ısınmasını engelleyip ısı sebebiyle yaşanan performans kayıplarının önüne geçecek.

multiadapter

DirectX 12 ile birlikte sunulan bir diğer etkileyici özellik ise Explicit Multiadapter. Bu özellik, ana grafik kartınız ağır grafik yükünün altından kalkarken, dahili grafik işlemcinizin daha hafif işlemleri yönetmesini sağlıyor. Microsoft bu sayede oyunlarda %10 civarında bir performans artışının yaşanacağını iddia ediyor.

Performans Artışı Ve Güç Tasarrufu

DirectX 12’yi, dolayısıyla da Windows 10’u merakla izleyen oyuncuların en büyük beklentisi, var olan donanımla daha yüksek performans elde etmek. DirectX 12, görünürde bu beklentiyi karşılayacağa benziyor. Intel ve Microsoft’un düzenlediği ilk DirectX 12 konferansında DirectX 12’nin, DirectX 11’e kıyasla %50’ye varan performans artışı ve güç tasarrufu sağladığını görmüştük.

Xbox cephesinde ise DirectX 12 sayesinde geliştiricilerin, Xbox One’ın ESRAM belleğine daha kolay ulaşmasının önü açılacak. Ayrıca daha hızlı arayüz ve 4K video oynatımı da DirectX 12’nin Xbox One’a kazandıracağı özellikler arasında.

dx 12 coklu cekirdek

Microsoft, DirectX 12’nin performans artışının yanı sıra ciddi anlamda güç tasarrufu sağlayacağını da belirtmişti. Özellikle dizüstü ve tablet sistemlerde sık sık yaşanan ısınma sorunun önüne bir nebze geçilebilecek.

Hangi Ekran Kartları DirectX 12 Destekli?

DirectX 12’nin en güzel yanlarından biri, hali hazırda sahip olduğumuz çoğu ekran kartını destekleyecek olması. GCN mimarisine sahip olan AMD ekran kartları ve Fermi mimarisinden itibaren çıkmış olan bütün NVIDIA ekran kartları DirectX 12’yi destekleyecek. Intel cephesinde ise DirectX 12 desteği Haswell mimarisinden itibaren başlayacak. Ancak bütün kartlar DirectX 12’nin nimetlerinden eşit oranda faydalanamayacak.

DX12FeatureLEvels

DirectX 12 özellikleri, özellik seviyesi olarak adlandırılan kategorilere ayrılmış durumda. Temelde DX 12 destekli bütün ekran kartları performans artışından faydalanabilecek. Ancak DX 12 ile birlikte sunulacak olan bazı grafik teknolojileri, sadece üst düzey özellik seviyesine sahip kartlar tarafından desteklenecek.

Şu anda en yüksek özellik seviyesi Level 12.1 olarak belirlenmiş durumda. NVIDIA Maxwell 2.0 görünürde bu seviyeyi destekleyen tek ekran kartı ailesi. AMD cephesinde ise Level 12.1 destekli bir ekran kartı henüz bulunmuyor. Ancak AMD yetkilileri, Level 12.0 veya 12.1 seviyesini zorlayacak bir oyunun olmayacağını, DirectX 12’nin hazırlanmasında ve Graphics Core Next mimarisindeki ekran kartlarının DirectX 12 desteğinin planlanmasında Microsoft ile çok yakın çalıştıklarını belirtiyorlar. Sadece AMD ekran kartları değil, çok çekirdek performansı açısından güçlü olan AMD işlemcili sistemler ve APU’lar da DirectX 12 döneminde güç kazanacak.

Level 12.1'e özgü yeni gölge teknolojisi.

Level 12.1’e özgü yeni gölge teknolojisi.