Anasayfa Haber Samsung’un Yeni Kamera Sensörü Çok Daha İnce

Samsung’un Yeni Kamera Sensörü Çok Daha İnce

Samsung tarafından resmen tanıtılan yeni kamera sensörü, telefonların çok daha ince olmasını sağlayacak.

Samsung tarafından geliştirilen yeni kamera sensörü, bugüne kadar yapılmış en ince model olacak. Şirketin bundan önceki kameralarındaki piksel kalınlığı 1.12µm iken, bu yeni sensörde piksel kalınlığı 1.0µm boyutuna indirilmiş. Bu da sensör modülünün toplam kalınlığını % 20 oranında azaltmaya yarıyor.

Bu yeni sensörün daha küçük yapısı, 5 milimetre genişliğindeki bir telefon kasasının içine sığmasına imkan tanıyor. Piksel boyutunun küçülmesi çoğu zaman ışık algılama hassasiyetinin azalmasına sebep olsa da, Samsung mühendisleri bunu halen kullanmakta oldukları Isocell teknolojisiyle gidermiş olduklarını söylüyorlar.

Bu yeni ince kamera sensörü 16 MP çözünürlüğe sahip ve bazılarına göre Samsung tarafından ilk kez sadece Çin pazarına sürülen A8 modelinde kullanılmış olabilir. Galaxy A8 5,9 milimetre kalınlığa sahip ve kamera lensi gövdeden dışarı pek fazla taşmıyor.

Samsung’un bu yeni sensörü neden şimdi duyurmayı seçtiği de tartışma konusu oldu. Bazılarına göre bu duyurunun zamanlaması tesadüf değil. Samsung bu yeni sensörü 13 Ağustos tarihinde resmen tanıtacağı Galaxy Note 5 modelinin kamerasında kullanmış olabilir.