UEFI Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama

In Makale, Video by Recep Baltaş141 Comments

Hızlı açılan bir Windows istiyorsanız kurulumu UEFI olarak gerçekleştirmelisiniz. İşte UEFI kurulum için USB bellek hazırlama rehberimiz.

UEFI, yani Unified Extensible Firmware Interface, günümüz bilgisayarlarında yer alan modern BIOS diyebileceğimiz donanım yazılımı. Microsoft daha önceleri Firmware için “Bellenim” kelimesini kullanıyordu. Fakat Windows 10 ile birlikte bunu “Donanım Yazılımı” olarak değiştirdiklerini görmek mümkün. Daha doğru bir tabir. Zira UEFI de tam olarak bu: bilgisayarımızın donanımını kontrol etmeye yarayan yazılım, Firmware. Peki neden UEFI’den bu kadar çok  bahsediyoruz ? Bunun nedeni UEFI’nin modern bilgisayarların çalışmasında oynadığı büyük rol. UEFI sayesinde sistem çok daha hızlı açılıyor, hızlı kapanıyor ve hızlı uykuya dalıp hızlı uyanıyor. Bununla da kalmıyor, sabit diskten işletim sistemi çağırmakta kullandığı yöntemler de çok daha gelişmiş. Hal böyle olunca BIOS tabanlı bir kurulum yerine UEFI kurulum yapmak daha avantajlı oluyor.

UEFI kurulum sayesinde disklerimizi GPT olarak biçimlendirebiliyoruz. Bu da 2 TB üstü diskleri tam kapasite ile kullanmamızı mümkün kılıyor. Böyle olmasaydı, MBR bölüm tablosu kullanıyor olacaktık. MBR üzerinde kısıtlamalar mevcut. Kısacası UEFI şu an elimizdeki en gelişmiş donanım yazılımı ve işletim sistemimizi de buna göre kurmalıyız. Bunun için de USB belleğimizi UEFI olarak hazırlamakta başlıyor iş.

UEFI USB bellek hazırlamak ve daha sonra UEFI kurulum yapabilmek için ihtiyacımız olan şeyler şu şekilde:

  • 4 GB veya üstü kapasitede bir USB bellek
  • Rufus yazılımı
  • Windows 10 ISO dosyası. En güncel sürümü burada bulabilirsiniz.
  • UEFI destekli bir PC

USB belleğinizi hazırladıktan sonra PC’nizi USB bellekten boot edip kuruluma başlayabilirsiniz. Boot tuşunuzu buradan öğrenebilirsiniz: Boot Menüsü Kısayol Tuşları Veritabanı

Sonrasında yapmanız gereken ise arkanıza yaslanıp rehberimizi izlemek:

Bu işlemden sonra USB belleğinizi normal olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. İçinde USB adında bir klasör açıp dosyalarınızı buna atmanız daha iyi olacaktır tabii ki.

Kurulum işlemi için de bu rehberimizden yararlanabilirsiniz: