Anasayfa Haber Apple Mobil Servis Sektörüne Giriyor

Apple Mobil Servis Sektörüne Giriyor

Google’dan sonra Apple da kendi mobil servis sağlayıcısını kuracak.

Teknoloji sektöründe pek çok alanda faaliyet gösteren Apple, önümüzdeki yıllarda kendi mobil servisini duyurabilir. Alınan son duyumlara göre firma, iPhone’larda kullanılabilecek kendi sanal mobil şebeke hizmetiyle ilgili çalışmalara başladı. Servisin ilk olarak ABD ve Avrupa üzerinden sağlanacağı düşünülüyor ancak bu yakın zamanda faaliyete geçecek bir çalışma değil. Rapora göre eğer Apple gerçekten böyle bir proje içerisine girdiyse en azından 5 yıllık çalışma süreci olacağı tahmin ediliyor.

Apple’ın sağlayacağı hizmet, sanal mobil şebeke olacağından kendi altyapısına sahip olmayacak. ABD için konuşmak gerekirse AT&T ya da Sprint gibi telekom firmalarının altyapısını kullanması gerekecek. Ülkemizdeki Avea altyapısını kullanan Fenercell ya da Kartalcell örnek olarak gösterilebilir.

Bir başka teknoloji devi Google da benzer bir sanal mobil şebeke hizmetini geçtiğimiz aylarda Nexus 6 kullanıcıları için ABD’de hayata geçirmişti. Google bu hizmeti şimdilik dar bir kullanıcı kitlesi için sunuyor ancak ileride diğer Android telefonları için de açılım yaparsa daha geniş bir alanda çalışma yapabilir.