Android Lollipop Her Geçen Gün Yaygınlaşıyor

In Haber, Mobil by Hakan Sülün1 Comment

Android cihazları arasında Lollipop (5.0 ve 5.1) işletim sistemini kullananların oranı %18,1’e kadar çıktı.

Google’ın açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android’in son sürümü olan Lollipop’un (5.0 ve 5.1) kullanım oranı artıyor. Android’in geliştiriciler sayfasında açıklanan sürüm dağılım rakamlarına göre Android cihazları arasında 5.0 ve 5.1 işletim sistemi kullananların oranı %18,1’e çıktı.

Android_Kullanım_Oranı

Biraz daha detaya girmek gerekirse; Android Lollipop’un 5.0 sürümü, %15,5 ile üçüncü sırada yer alıyor ancak Android 5.1’in oranı %2,6 ile an itibari ile epey düşük. Tabii bu durum şu an için epey normal. Önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek yeni akıllı telefonlardan sonra Android 5.1’i daha yaygın olarak görmeye başlayacağız.

Tabloya göre en çok kullanılan Android sürümü %39,3 kullanım oranı ile KitKat oldu. KitKat’tan sonra toplamda %33,6’yı bulan kullanım oranı ile Android 4.1, 4.2 ve 4.3 sürümlerini kapsayan Jelly Bean geliyor.

İlginç olan rakam ise Ice Cream Sandwich’in Gingerbread’in gerisinde kalmış olması. Her iki işletim sisteminin de oran kaybetmesi gayet normal ancak Ice Cream Sandwich daha hızlı gerileyerek %4,1 oranında iken, Gingerbread ise %4,6 oranında kaldı. Son olarak artık neredeyse unutulmaya yüz tutacak Froyo da %0,3 ile listenin son sırasında.