Snapdragon 820 Çok Yakında Tanıtılacak

In Haber by Berker Güngör3 Comments

Qualcomm’un yeni mobil işlemcisi Snapdragon 820 modelinin 11 Ağustos’ta resmen tanıtılması bekleniyor.

Mobil işlemciler pazarında bir dönem rakipsiz görünen, ancak son zamanlarda Samsung ve MediaTek gibi rakipleri karşısında ağır gelir kaybına uğrayan Qualcomm ümidini yeni işlemciye bağladı. 11 Ağustos tarihinde resmen tanıtılması beklenen yeni Snapdragon 820 modelinin, üst sınıf mobil işlemci pazarında iddialı olacağı söyleniyor.

Bir önceki üst seviye işlemcisi Snapdragon 810 modelini Apple dışındaki hemen her markaya satmayı başaran Qualcomm, bu işlemcinin yaşadığı sorunlar yüzünden zor duruma düşmüştü. Özellikle aşırı ısınma problemi bir türlü çözülemeyen 810, üreticilerin frekans hızlarını düşürmek zorunda kalması yüzünden beklenen performansı gösteremedi.

Yakında tanıtılması beklenen Snapdragon 820 mobil işlemcisine dair henüz ortada pek fazla bilgi yok, ancak söylentiler muhtelif. Yeni modelde özel tasarım Kryo çekirdeklerin kullanılacağı söyleniyor. Ayrıca grafik yonga olarak Adreno 530 modeline yer verileceği, LTE Cat.10 modemin bulunacağı, LPDDR4 RAM desteği sağlanacağı ve 4K video işleme için donanımsal destek verileceği de söylentiler arasında yer alıyor.

Bir başka söylenti ise Snapdragon 820 modelinin de tıpkı 810 gibi ısınma sorunları yaşadığını öne sürüyor. Ancak bu da kaynağı pek belli olmayan bir söylenti ve ortada gerçekliğine dair en küçük kanıt bile bulunmuyor.