Google, Nexus Cihazları Devamlı Güncel Tutacak

In Haber, Mobil by Hakan Sülün1 Comment

Google, bundan böyle Nexus cihazları için her ay güvenlik güncellemesi yayınlayacak.

Geçtiğimiz günlerde Android işletim sisteminde ortaya çıkan Stagefright açığı, Google’ı harekete geçirdi. Nexus cihazlar bundan böyle her ay güvenlik güncellemesi alacaklar. Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 9, Nexus 10 ve Nexus Player cihazlarını kapsayan güncelleme serisi bugünden itibaren başlıyor.

İlk güncelleme, yalnızca bir MMS mesajıyla tüm cihazın kontrolünü ele geçirebilen korkutucu Stagefright açığını ortadan kaldırıyor. Nexus cihazları, piyasaya sürülüş tarihinden sonraki 3 yıl boyunca güvenlik güncellemelerini, ayrıca iki yıl boyunca da ana Android güncellemelerini alacaklar.

Nexus dışındaki Android cihazlarının güvenlik yaması alıp almayacağı ise üretici firmaya bağlı. Neyse ki Samsung da benzer bir duyuruda bulunarak, telefonlarına aylık güvenlik güncellemesi sağlayacağını açıkladı. Diğer üreticilerden ise henüz bir ses çıkmadı. Ancak Google, Nexus için sunduğu tüm güncellemeleri açık kaynaklı olarak paylaşacak. Bu da diğer cihazlar için de yüklenebileceği anlamına geliyor.