Anasayfa Makale Pratik Windows 10’da PIN ile Oturum Açma

Windows 10’da PIN ile Oturum Açma

Windows 10 ile gelen PIN kodu girerek oturum açma özelliği sayesinde uzun şifreler girmekten kurtuluyoruz.

Windows 8’den beri işletim sistemi ile Microsoft hesabımızı bir bütün olarak kullanabiliyoruz. OneDrive ile dosyalarımızı kolayca senkronize etmek -her ne kadar Microsoft en ufak bir yanlış dosya paylaşımınızda sizi uyarmadan hesabınızı içindeki dosyalarla birlikte erişime kapatsa da-, Wi-Fi şifrelerimizin yedeklenmesi ve birçok mağaza uygulamasına kolayca giriş yapabilmek hoş. Tabi bunun bir de olumsuz yanı mevcut: hesap şifremizle oturum açmak.

PC’yi her açtığımızda içinde harf, rakam ve çoğunlukla özel karakter olan Microsoft hesabımızın şifresini girmek gerçekten meşakkatli bi iş. Windows 8 ile Microsoft bunun farkına varmış ve 4 haneli bir PIN ile oturum açma seçeneğini işletim sistemine dahil etmiş. Windows 10 temiz kurulumda bu seçenek doğrudan karşınıza çıkıyor ve bir PIN belirleyebiliyorsunuz. Fakat sonradan yükseltme yaptığınızda bu seçenek karşınıza çıkmıyor. Bunun için Ayarlar altından kendiniz PIN belirleyebiliyorsunuz.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.