Anasayfa Haber Hindistan, Güneşle Çalışan Havalimanı Kurdu

Hindistan, Güneşle Çalışan Havalimanı Kurdu

Cochin Uluslararası Havalimanı, dünyada sırf güneş enerjisiyle çalışan bu türden ilk tesis olarak tarihe geçecek.

Hindistan’ın Kerala eyaletindeki Kochi kentinde bulunan Cochin Havalimanı, uluslararası hava trafiğine de hizmet veren önemli bir tesis. Yakın zamanda başlatılan bir programla tamamen güneş enerjisiyle çalışır hale getirilen havalimanı, tarihte türünün ilk örneği haline geldi.

Terminal binalarının çatıları tamamen güneş enerjisi panelleriyle kaplanan havalimanında, depo alanının yanındaki boş araziye de bir güneş paneli santrali kurulmuş. 45 hektar araziyi kaplayan bu santralde toplam 46,150 adet panel kullanılmış. Tüm sistemin elektrik üretim kapasitesi 12 MegaWatt olarak hesaplanıyor.

Cochin Havalimanı’nın ihtiyacını fazlasıyla karşılayan bu sistem, tüketimin düştüğü saatlerde üretilen ihtiyaç fazlası elektriği doğrudan eyaletin şebekesine besleyebiliyor. Cochin Havalimanı bu sistem sayesinde yıllar boyu işletme maliyetlerini büyük oranda düşürecek.

Ayrıca ısıtma ve aydınlatma için temiz enerji kullanıldığından, önümüzdeki 25 yılda atmosfere salınacak karbon miktarını 300,000 ton daha azaltmış olacak. Bu da çevre kirliliği ve küresel ısınmayla mücadele açısından çok önemli bir adım olacak.