ViewSonic Yeni 34 İnç Kavisli Monitör Çıkaracak

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Gamescom 2015 fuarında sergilenen XG3401 prototipinin yakında satışa sunulacağına dair ciddi söylentiler var.

ViewSonic tarafından geçtiğimiz Ağustos başında yapılan Gamescom 2015 fuarında sergilenen XG3401, üretime girmesi kesin olmayan bir prototip idi. ViewSonic ve Logitech tarafından ortaklaşa tasarlanan XG3401 modeli, çok geniş ve kavisli IPS ekrana sahipti.

Gelen haberlere göre ViewSonic bu prototipin gördüğü ilgiden hayli memnun kalmış ve monitörü seri üretime almaya karar vermiş. XG3401 modelinin piyasaya hangi isimle çıkacağı henüz belli değil, ancak seri üretim modelinin prototipe çok yakın olacağı söyleniyor.

XG3401 prototipinin hayli ilginç özellikleri var. Öncelikle 34 inçlik ultra-geniş ekran paneli IPS olarak seçilmiş ve 3440×1440 çözünürlük desteğiyle QHD sınıfına giriyor. ViewSonic’in son zamanlarda gördüğümüz diğer oyuncu monitörleri gibi, bu modelin de düşük tepkime süresine sahip olduğu biliniyor. Cihazın üzerindeki Bluetooth hoparlörler ise 5 Watt güce sahipler ve istenirse kasadan ayrılabiliyorlar.

AMD’nin FreeSync görüntü eşitleme teknolojisini kullanan monitör, AMD ekran kartlarıyla kullanıldığında görsel bozulmaların önüne geçebiliyor. AMD üreticilerden FreeSync için patent ücreti talep etmediğinden, bu teknolojiyi kullanmak monitörün fiyatını artırmıyor.

XG3401 modelinin en önemli tasarım özelliklerinden biri de kullanıcıya sunduğu farklı bağlantı seçenekleri. İleriye dönük uyumluluk gözetilerek tasarlanan bağlantı seçenekleri, DisplayPort 1.2a, HDMI 2.0 ve USB 3.1 Type C portlarını da barındırıyor. Monitör bu portlar sayesinde dizüstü ve telefon gibi cihazlardan doğrudan görüntü almakla kalmıyor, aynı zamanda onları şarj etme yeteneğine de sahip.

ViewSonic’in bu yeni oyuncu monitörünü tam olarak ne zaman ve ne fiyatla piyasaya süreceği henüz belli değil. Ancak şirketin sonbahar sezonunu yakalamayı hedeflediği, bu yüzden de yakın zamanda bu yeni modeli piyasaya sürmeyi hedeflediği söyleniyor.