ZIP Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

In Makale, Pratik by Muhsin Bayram10 Comments

Verilerinizin güvende tutmak için ZIP arşivlerinizi çeşitli yöntemlerle şifreleyebilirsiniz.

Her kullanıcının gizli ve güvende tutmak istediği verileri vardır. Toplu verileri tek ZIP arşivinde buluşturup arşivi şifrelemek, sıkça kullanılan etkili bir yöntem. Peki sıradan bir kullanıcı ZIP dosyalarını nasıl şifreleyebilir?

ZIP arşivleri genel olarak iki farklı şifreleme yöntemiyle korunabilir. Bu yöntemlerden ilki olan ZipCrypto, Windows tarafından doğrudan desteklense de, Info-ZIP verilerine göre diğer alternatifinden daha zayıf bir koruma sunuyor. Diğer alternatif ise AES-256.

AES-256, her ne kadar ZIP dosyalarını şifrelemek için özel olarak üretilmese de, dünyada pek çok program için kullanılan oldukça popüler ve etkili bir şifreleme yöntemidir. Güçlü bir şifreye sahip olduğunuz sürece bir AES-256 şifrelemenin brute-force ile aşılması imkansızdır.

Oldukça güçlü bir koruma sağlamasına rağmen AES-256’nın ufak bir dezavantajı var. Windows’un kendi sıkıştırma aracı AES-256 şifrelemeyi desteklemediği için üçüncü parti bir sıkıştırma programına ihtiyacınız var. Neyse ki alanının en popüleri olan 7-Zip, AES-256 şifrelemeyi destekliyor.

7zip aes 256

Arşivinizi AES-256 şifrelemeyle korumaya almak için yapmanız gereken tek şey, arşivleme seçenekleri arasındaki Encryption method bölümünden AES-256’yı seçmek. Arşivleme işlemi bittikten sonra artık arşiviniz, şifresi olmadan erişmesi imkansız bir güvenlik duvarıyla örtülecektir.

Bu noktada bilmeniz gereken en önemli şey, hangi yöntemle şifrelerseniz şifreleyin, .zip formatlı arşivlerin içindeki dosyaların isimleri görünür olacaktır. Eğer dosya isimlerini de korumaya almak istiyorsanız, arşivinizi .7z formatında kaydetmeniz ve Encrypt file names seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

7z aes 256