Fallout 4’te id Software Parmağı Var

In Haber, Oyun by Berker GüngörLeave a Comment

Bethesda tarafından satın alınan id Software’in, Fallout 4’ün yapımında rol oynadığı ortaya çıktı.

Wolfenstein, Doom ve Quake gibi efsane oyun serilerinin yaratıcısı olan id Software bir süre önce Bethesda tarafından satın alınan firmalar arasına katılmıştı. FPS türünü neredeyse tek başına şekillendiren bu firmanın, yakında çıkacak olan Fallout 4’ün yapımına da ilginç bir şekilde katkıda bulunduğu ortaya çıktı.

Bethesda’dan Todd Howard’ın konu hakkındaki açıklamaları hayli ilginç. Howard, Fallout 3 ve New Vegas’ın yapımında kullanılan silah kullanımı modellemesinin, oyuncuları pek tatmin etmediğini gördüklerini söylüyor. Bu yüzden de Fallout 4 için yeni modeller geliştirdiklerini, bunu yaparken de id Software ekibinden destek aldıklarını açıklıyor.

Howard’a göre Fallout 4 yine bir RPG olacak, bu karakterinden ödün vermeyecek. Ancak silah tasarım ve kullanım modellemesi artık modern FPS türü oyunlara çok daha yakın. Farklı kamera açılarında bile oyuncuların rahatça silah nişangahlarını kullanmaları ve baktıkları yere atış yapmaları mümkün olacak. Fallout 3 ve New Vegas özellikle bu açıdan çok fazla eleştiri almıştı.

Bu arada Fallout 4 için düzenlenen tanıtım kampanyası dahilinde hazırlanan eğlenceli S.P.E.C.I.A.L. videoları da yayınlanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün yayınlanan ve Perception (Algı) özelliğini anlatan yeni videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=ZlC8cTvk9Us