Anasayfa Haber Lenovo Üçüncü Kez Yakalandı

Lenovo Üçüncü Kez Yakalandı

Lenovo’nun kullanıcı verilerini toplama skandallarına bir yenisi daha eklendi.

Lenovo adeta kullanıcıların güven sınırlarını zorluyor. Geçtiğimiz Şubat ayında Lenovo bilgisayarlarında kullanıcıların kişisel bilgileri çalması muhtemel Superfish adlı bir adware yazılımı keşfedilmişti. Yakın zamanda ise Lenovo dizüstü bilgisayarının hemen hepsinde, kullanıcıların format atsa dahi silemediği ve Lenovo sunucularına bilgi yollayan bir yazılım ortaya çıkmasıyla ikinci bir skandal patlak vermişti. Öyle görünüyor ki Lenovo, kullanıcıların verilerini gizliden gizliye toplama konusunda ısrarlı, çünkü bu kez ThinkPad, ThinkCentre ve ThinkStation bilgisayarlarının veri topladığı ortaya çıktı.

Computer Worlds tarafından ortaya çıkarılan bilgiye göre ThinkPad, ThinkCentre ve ThinkStation bilgisayarında yer alan “Lenovo Customer Feedback Program 64” adlı günlük çalışan bir .exe programı, kullanıcıya sormadan bazı verileri otomatik olarak firmaya göndermeye yarıyor. Bu dosyanın yer aldığı klasörün içinde ise “Lenovo.TVT.CustomerFeedback.OmnitureSiteCatalyst.dll.” adlı bir başka dosya yer alıyor. Dosya adı içinde geçen “Omniture” ise online pazarlama ve web analizi yapan bir firmanın ismi. Eğer Lenovo Customer Feedback Program 64, kullanıcı verilerini göndermeye yarayan bir programsa ve bu programın klasöründe böyle bir dosyayla karşılaşırsanız, insan doğal olarak şüpheye düşer.

Ayrıca Computer Worlds tarafından belirtildiğine göre, Lenovo’nun lisans anlaşmasında firmanın kullanıcıya ait verileri toplayabileceğine dair bir madde de yer alıyor. Kullanıcının dilerse veri gönderme işlemini kapatabileceği de söyleniyor, ancak bunun nasıl yapılacağı anlatılmıyor.

Lenovo’nun kendisi de ThinkPad, ThinkCentre and ThinkStation cihazlarının tümünde kişisel olmayan yazılım kullanımıyla ilgili verilerin toplanabileceğini belirtiyor. Firma, kullanıcıyı teşhir edebilecek verilerin toplanmadığını hatta yalnızca kendi uygulamalarıyla ilgili verileri topladığı iddia ediyor. Ancak bu kadar skandaldan sonra bu açıklamaların ne kadar güven verdiği tartışılır.