Apple TV Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

In Makale by Muhsin Bayram2 Comments

Ekim ayında raflarda göreceğimiz dördüncü nesil Apple TV hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazıda topladık.

Apple, 9 Eylül’de gerçekleşen “Hey Siri” etkinliğinde yeni iPhone ve iPad modellerinin yanı sıra, dördüncü nesil Apple TV’yi de katılımcılara tanıttı. Etkinlikte gösterilen yeni Apple TV oldukça önemli, zira Apple TV iki yıldır herhangi yeni bir model veya özellik kazanmadı. Dördüncü nesil Apple TV’nin tanıtılmasıyla birlikte cihazın uygulama odaklı olacağı Apple tarafından duyuruldu. Bu yönelimden dolayı Apple, yazılım kadar donanım kısmına da önem vermişe benziyor. Zira karşımızda çok daha güçlü bir Apple TV var.

Yeni Apple TV 2 GB RAM ve A8 işlemci ile geliyor. Bir önceki nesil Apple TV’nin A5 işlemciye sahip olduğunu göz önüne alırsak, performans olarak kayda değer bir sıçrama mevcut. Daha güçlü donanımlar sayesinde yeni Apple TV, tüm App Store uygulamalarına erişim sağlayabiliyor. Bu da yeni cihazda konsol ayarında oyunların oynanabileceği anlamına geliyor. 1080p ve 60fps desteğini de düşünürsek yeni Apple TV’de oyun oynamak ilginç bir deneyim olabilir.

apple tv port

Cihazın tanıtıldığı etkinliğin “Hey Siri” olduğunu yukarıda belirtmiştik. Yeni Apple TV’de Siri’nin olmamasını de bekleyemezdik haliyle. Siri, yeni model ile daha önce hiç olmadığı kadar uyumlu çalışıyor. Siri’nin ses komutları ile geniş film, dizi ve müzik kataloğunun yanı sıra App Store uygulamaları da aranabiliyor.

Apple’ın sergilediği örnek oldukça etkileyici sonuçlar verdi. Örneğin Siri ile bir diziyi aradığınızda, Netflix, Hulu, iTunes gibi birden fazla sağlayıcıdan elde edilen sonuçlar tek bir sayfada sergileniyor. Böylelikle izlemek istediğiniz dizi veya filmi bulmak için her sağlayıcıyı ayrı ayrı aramanız gerekmiyor.

tvos

İstediğiniz film ve dizileri hızlıca bulmak Siri’nin tek faydası değil. Video oynatım sırasında ses komutlarıyla oynatımı durdurabilir veya yeniden başlatabilirsiniz. Ayrıca izlemekte olduğunuz film veya dizilerle ilgili oyuncu listesi gibi genel bilgileri de Siri sayesinde hızlıca öğrenebilirsiniz.

Sesli komutlardan hoşlanmıyorsanız imdadınıza Siri Remote yetişiyor. Gezinmek için dokunmatik yüzeyi; ses, durdurma ve menü düğmeleri olan Siri Remote, içinde barındırdığı jiroskop sayesinde oyun kumandası olarak kullanılabiliyor.

siri remote

Apple’ın yeni cihazı için uygulama odaklı bir politika izleyeceğini belirtmiştik. Bu uygulamalar ise Apple TV’nin iskeletini oluşturan tvOS ile kullanılabilir hale geliyor. Yenilenen tvOS, iOS 9 benzeri yeni bir tasarıma sahip. Apple’ın yeni sunduğu özellikler ile uyumlu çalışması için düzenlenen yeni tvOS ayrıca yeni ekran koruyucuları ve Apple’ın yeni müzik servisi olan Apple Music uygulamasıyla geliyor.

apple tv app store

Dördüncü nesil Apple TV, Ekim ayının sonlarına doğru 80 ülkede satışa sunulacak. 2015 bitmeden bu ülke sayısının 100’e çıkması bekleniyor. İki farklı depolama seçeneği sunan Apple TV’nin 32 GB’lık sürümü $149, 64 GB’lık sürümü ise 199 dolarlık fiyat etiketi ile raflardaki yerini alacak.

https://www.youtube.com/watch?v=wGe66lSeSXg