Android’in Kabusu Stagefright Geri Döndü

In Haber, Mobil by Hakan Sülün12 Comments

Stagefright güvenlik açığı bir kez daha Android cihazları tehdit ediyor.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ve Android cihazları yalnızca bir MMS mesajıyla ele geçirebilen korkutucu Stagefright açığı geri dönüyor. Stagefright’ın ortaya çıkmasından sonra başta Google olmak üzere pek çok Android telefon üreticisi firma gerekli önemleri almaya başlamış, her ay düzenli olarak bir güvenlik yaması yayınlayacaklarını duyurmuştu. İlk yayınlanan güvenlik güncellemeleriyle gerekli önemler alınmıştı, lakin Stagefright bu kez farklı bir yöntemle Android telefonları yeniden tehdit ediyor.

Zimperium zLabs adlı bir mobil güvenlik firmasının araştırmacılarından Joshua Drake, yeni bir Stagefright açığı keşfetti. Yeni bulunan açık, kötü amaçlı yazılımın bulaştığı bir MP3 ya da MP4 dosyanın bulunduğu bir internet sitesi ziyaret edildiği zaman telefonu etkiliyor. İşin daha da kötü yanı, istisnasız tüm Android sürümleri bu açıktan etkilenebiliyor. Araştırmacının verdiği bilgiye göre 950 milyondan fazla Android kullanıcısı yeni Stagefright açığı yüzünden risk altında.

Google açığın keşfedilmesinden önce yaptığı bir açıklama ile Nexus cihazları için yeni aylık güncellemesini 5 Ekim’de yayınlayacağını bildirmişti. Bu yama ile ikinci Stagefright’a karşı önlem alınması bekleniyor.