Anasayfa Haber Google, Holografik VR Gözlük Tasarlıyor

Google, Holografik VR Gözlük Tasarlıyor

Glass projesini yeniden başlatan Google, bir de holografik gösterim özellikli artırılmış gerçeklik gözlüğü patenti çıkarıyor.

Google tarafından “Project Aura” adıyla yeniden canlandırılan Google Glass gözlük projesi, pek çok açıdan ilk günün heyecanını taşımıyor. Son tüketicinin gündelik hayatında kendine pek yer bulamayan ve hayli de pahalı olan prototipler, şirketin bu giyilebilir teknolojiyi daha kurumsal hedeflere yöneltmesine sebep oldu.

Ayrıca bu arada Microsoft’un HoloLens gibi çok daha geniş açılı görüş sunmayı vaat eden ve holografik gösterim yeteneği olan projesi de gündeme damgasını vurdu. Bu tür gelişmeler “artırılmış gerçeklik” (Augmented Reality – AR) konusunda piyasadaki beklentileri artırıyor. Google’ın Glass cihazı ise minik bir pencerede, genellikle hayli basit görüntüleri kısıtlı bir pencereden göstermekle yetiniyor.

Ne var ki Google tarafından yeni yapılan bir patent başvurusu, bu durumun değişebileceğine işaret ediyor. Bu başvuruda adı geçen cihaz, tıpkı Microsoft’un HoloLens aygıtı gibi hayli geniş bir görüş açısına ve holografik görüntü oluşturabilme kapasitesine sahip görünüyor.

Tabii bu patent başvurusu Google’ın doğrudan böyle bir proje üzerinde çalıştığı anlamına gelmiyor. Ancak şirketin Glass dışında da artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik projelerine yatırımlar yaptığına dair ciddi söylentiler var. Mesela şirketin Magic Leap adlı firmanın hayli gizli bir projesine ciddi bir yatırım yaptığı da hatırlatılıyor.  Çok yakında olmasa bile, bir kaç yıl içinde Google damgalı yeni AR ya da VR gözlükleri piyasada görmek şaşırtıcı olmayacaktır.