Xbox One İçin Cortana Seneye Ertelendi

In Haber by Hakan Sülün1 Comment

Xbox One oyun konsolunda Cortana sesli komut asistanını kullanabilmek için 2016 yılını beklememiz gerekecek.

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemini akıllı telefonlardan bilgisayarlara ve hatta Xbox’a kadar tüm sistemler için entegre etme çalışmaları devam ediyor. Xbox One oyun konsolu için Windows 10 güncellemesi Kasım ayında yayınlanacak. Windows 10 işletim sisteminin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise sesli komut asistanı olan Cortana’ya destek vermesi. Ne yazık ki Xbox One konsollar Kasım ayında Windows 10’a yükseltilebilecek olsa da, Cortana desteği için bir süre daha beklenmesi gerekecek. Microsoft, Xbox One için Cortana’nın 2016 yılında hazır olacağını bildirdi.

Cortana desteğinin normalde bu yılın sonlarına doğru (muhtemelen Windows 10 güncellemesi ile birlikte) hazır olması planlanıyordu. Ancak firma yaptığı açıklamada oyunculara sundukları deneyimden emin olmak istediklerini dile getirdi. Yani muhtemelen yazılım mühendislerinin entegrasyon konusunda biraz daha süreye ihtiyaçları olacak.

Microsoft’un halen ülkemizde Cortana sesli komut asistanına destek vermediğini de ayrıca belirtelim. Cortana ancak kullanıcının bilgisayarındaki bölge ayarlarını değiştirmesiyle aktif edilebiliyor. Türkiye bölgesine ise tamamen destek verilmemesi sebebiyle İngilizce olarak bile olsa kullanmak mümkün olmuyor. Firmanın ülkemize ne zaman destek vereceğiyle ilgili henüz bir açıklama gelmedi.