Yeni HDMI Sertifikası 4K Desteğini Garanti Altına Alacak

In Haber by Hakan Sülün1 Comment

HDMI Premium sertifikası ile HDMI kabloları sorunsuz olarak 4K ve HDR video desteği sağlayacak.

Panasonic, Philips, Sony, Toshiba ve pek çok firmanın daha bir araya gelerek kurduğu HDMI Lisans Şirketi, yeni HDMI Premium sertifikasını duyurdu. Buna göre HDMI 2.0 kablolarının 18 Gbps bant hızına sahip olması garanti altına alınarak 4K ve HDR içerikler için destek sağlanacak.

Günümüzdeki pek çok HDMI kablosu zaten 4K desteği sağlayabiliyor, ancak özellikle kablo uzunluğuna bağlı olarak her zaman düzgün çalışmayabiliyor. Yeni sertifika ile bu soruna kökten çözüm sunuluyor. Üreticiler yeni sertifikaya sahip ürün modellerini piyasaya sürebilmek için öncelikle teste yollamak zorunda kalacaklar. Teste gönderilecek kabloların yeterli bant genişliği sunmasının yanı sıra, yakınında kablosuz bir cihaz varken de düzgün çalışabildiğini ispat edecek düşük elektromanyetik girişim emisyonu testinden de başarıyla geçmesi gerekecek.

Yeni alacağınız bir HDMI kablosunun sorunsuz olarak 4K desteği verdiğini üzerinde yer alan HDMI Premium Kablo logosu sayesinde anlayabileceksiniz. Kabloların test süreci bu ay içerisinde başlayacağından, sertifikaların dağıtımı 2016’nın başlarına doğru yapılacak.