Blizzard, Stacraft’ın HTML5 Sürümünü Yayından Kaldırttı

In Haber, Oyun by Muhsin BayramLeave a Comment

Starcraft’ın tarayıcı üzerinde oynanabilen HTML5 sürümü, Blizzard tarafından telif hakkı ihlali gerekçesiyle yayından kaldırtıldı.

Starcraft, strateji denince akla ilk gelen oyun serilerinden biri. Blizzard bu alandaki başarısını 1998 yılında yayınlanan serinin ilk oyununa borçlu. İlk Starcraft oyunu hem oynanış, hem de hikaye açısından o kadar başarılıydı ki, günümüzde bile bu oyunu oynayanlar mevcut. Oyunun resmi olarak Windows, Mac ve Nintendo 64 sürümleri bulunuyor. Ancak bugünkü haberimiz, oyunun gayri-resmi HTML5 sürümü üzerine.

Ryuta kod adlı geliştirici, ilk Starcraft oyununu HTML5 desteğiyle tarayıcıda çalıştırmayı başarmıştı. Ryuta, projesini GitHub’a yükledi ancak başarısı kısa ömürlü oldu. Blizzard’ın telif hakkı koruma ortağı Irdeto, geçtiğimiz günlerde GitHub ile temasa geçerek projenin siteden kaldırılmasını talep etti. Görünüşe göre GitHub, Irdeto’nun talebini yerine getirmiş. Zira proje sayfası, telif hakkı ihlali sebebiyle şu anda ulaşılmaz durumda.

Ryuta’nın GitHub projesi her ne kadar Starcraft’ın orijinal kodlarını ve materyallerini barındırsa da, geliştiricinin belirttiğine göre kendi yazdığı kodlar da sistemden kaldırılmış durumda. Ryuta, silinen dosyalarını geri kazanmaya çalıştığını ancak bunun oldukça düşük bir ihtimal olduğunu da itiraf etti.

Projeden herhangi bir maddi kazanç sağlama gibi bir amacının olmadığını belirten Ryuta, kaynak dosyalarını geri kazandığı takdirde oyunu kendi sitesine yükleyeceğini de belirtti. Böyle bir durumda Ryuta’nın projesi daha güvende olacaktır. Ancak Blizzard telif hakları konusunda hassas bir firma. Ryuta’nın bu dikkat çekici projesine sessiz kalacağını pek zannetmiyoruz.