Anasayfa Makale Birden Fazla Chrome Sekmesini Tek Seferde Sessize Alın

Birden Fazla Chrome Sekmesini Tek Seferde Sessize Alın

Chrome’da birden fazla sekmeyi klavye kısayolları ile tek seferde sessize almak mümkün.

Google Chrome, aktif olan sekmelerin sessize alınmasına olanak sağlıyor. Bu sayede açık sekmelerin birinde istenmeyen bir ses oynatımı gerçekleşirse, basitçe sekmeye sağ tıklayıp Sekmenin sesini kapat seçeneğine tıklamak, sorunu ortadan kaldırıyor. Peki ya birden fazla sekmeyi sessize almak isterseniz ne olacak?

Bu konuda kullanıcıların imdadına Mute Tab Shortcuts eklentisi yetişiyor. Chrome mağazasından ücretsiz olarak yüklenebilen bu eklenti sayesinde, kısayol komutlarıyla sekmeleri sessize almak mümkün. Tabii öncelikle chrome://flags/ adresinden Sekme sesini etkinleştirirken, arayüz denetiminin sesini kapat özelliğinin etkinleştirilmesi gerekiyor.

chrome flags

Eklentiyi yükleyip ilgili seçeneği eklinleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey, önceden belirlenmiş kısayollar ile sekmeleri sessize almanın tadını çıkarmak. Varsayılan kısayollar ise şunlar:

  • Alt + Shift + M: Bulunduğunuz sekmeyi sessize alın.
  • Alt + Shift + Virgül: Penceredeki bütün sekmeleri sessize alın.
  • Alt + Shift + Nokta: Penceredeki bütün sekmelerin sesini açın.

Bu üç kısayol, varsayılan olarak kullanıcılara sunulmuş. Elbette Uzantılar sayfasındaki Klavye kısayolları seçeneğinden bu kısayolları düzenlemek mümkün. Hatta şahsi kanaatimce eklentinin en faydalı özelliklerinden birini kullanmak için bu pencereyi kullanmanız şart. Bulunduğunuz sekme dışındaki bütün sekmeleri sessize alan ilgili kısayol varsayılan olarak atanmamış durumda. Klavye kısayolları penceresinden belirttiğim özelliği, bir kısayol atayarak etkineştirebilirsiniz.

klavye kısayolları