Amerika, Dronelar İçin Ruhsat Şartı Getiriyor

In Haber by Berker Güngör2 Comments

Amerika semalarında uçan uzaktan kumandalı drone araçların sayısının hızlı artışı, Amerikan Ulaştırma Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Drone tabir edilen insansız hava araçlarının üretici ve kullanıcı sayısı geçtiğimiz yıllarda hızla çoğaldı. Bu araçlar uzaktan kumandayla olduğu gibi, otonom uçuş yeteneğine de sahip olabiliyorlar. Çok sayıda kullanıcı bunları amatör olarak eğlence amaçlı uçuruyor. Ancak çok ciddi bir ticari potansiyel de söz konusu.

Amazon ve Google gibi dev şirketler bile bu araçları kullanarak haritalama, gözetleme ve paket teslimatı gibi pek çok olası alanda çalışmalar yapıyorlar. Ancak artan drone kullanımı hava trafiğini de ciddi biçimde tehdit etmeye başladı. 2015 yılında ABD semalarında uçan pilotlar tarafından yapılan tehlikeli drone karşılaşma ihbarları, önceki yıla göre iki kat artmış.

Amerikan Ulaştırma Bakanlığı ticari drone uçuşlarının bir düzene bağlanması için yeni bir düzenlemeye gidiyor. Drone üreticilerini de kapsayan bu çalışma, ABD göklerinde uçacak ticari sınıf drone araçların ruhsat ve denetim konularını bir düzene oturtacak yasalar düzenlemeler getirmeyi hedefliyor.

Ancak bakanlık yetkilileri, devletin bürokratik yükünü artırmamak için bu düzenlemeleri çok dikkatli yaptıklarını da vurguluyorlar. Drone araçların sınıflandırılması, hobi ve oyuncak sınıfına girenlerin ruhsat açısından daha rahat bırakılması söz konusu olabilir. Ticari ruhsatlandırma ve denetim için ise basit, otomasyona bağlı bir sistemin kurulması düşünülüyor.