Anasayfa Makale LED LCD Ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?

LED LCD Ve OLED Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzün en yaygın görüntü teknolojisi ve geleceğin potansiyel görüntüleme standardı arasındaki farkların ne olduğuna bakıyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda televizyon satın almaya karar veren kullanıcıların karar vermekte zorlandığı bir soru vardı: Plazma mı, LCD mi? 2014’ün ortalarında Samsung’un plazma üretimine son vereceği duyurusundan sonra mücadelenin gayri resmi kazananı LCD TV’ler oldu. Günümüzde satışta olan neredeyse bütün televizyonlar LCD görüntüleme teknolojisini kullanıyor.

Aradan geçen yıllarda TV üreticileri, farklı LCD sürümlerini kullanıcılara sundu. LED TV, SUHD TV ve Quantum Dot TV gibi isimler her ne kadar yeni teknolojileri çağrıştırsa da, temelde LCD standardında çalışıyorlardı. Piyasaya yeni yeni giren OLED ise herkesin alışık olduğu LCD standardından oldukça farklı. OLED’i, LCD’den ayıran en temel özellik, OLED TV’lerde her pikselin kendini aydınlatması. LCD TV’lerde ise bütün pikseller arka ışıklandırmayla aydınlatılıyor.

2013 yılında ilk defa LG tarafından tüketici pazarına sunulan OLED TV’ler, görüntü kalitesi konusunda oldukça dikkat çekici bir performans sunuyor. Her ne kadar OLED TV’lerin görüntüleme teknolojileri LCD standardına göre çok daha yeni ve etkili olsa da, LCD TV’ler daha uzun bir süre bizimle birlikte olacak. Üstelik her yıl LCD standardına yapılan yatırımlar, yeni mücadeleyi LCD/Plazma savaşına kıyasla çok daha zorlu bir hale getiriyor.

Her iki görüntüleme standardının kendine has avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Bu yazıda kaliteli bir görüntü elde etmek için dikkate alınması gereken özellikleri, LCD ve OLED sürümlerine göre kıyaslıyoruz.

Parlaklık

LCD TV’leri, geçmişte plazmaların önüne geçiren en önemli etkenlerden biri LCD TV’lerin sunduğu parlaklık oranıydı. Arka aydınlatması sayesinde çoğu LCD TV, ciddi anlamda parlak görüntüler sunuyor. OLED TV’ler her ne kadar piksel aydınlatması sayesinde görüntünün belli kısımlarını LCD’ye kıyasla daha canlı gösterse de, genel görünüm itibariyle LCD TV’ler daha parlak bir görüntü sunuyor.

Karanlık

Söz konusu parlaklık olduğunda arka aydınlatması sayesinde LCD TV’ler mücadeleden galip çıkmıştı. Ancak LCD’lere önceki turu kazandıran arka aydınlatmanın ciddi bir dezavantajı var. OLED TV’ler piksel aydınlatması sayesinde seçili pikselleri tamamen kapatma ve mutlak siyah gösterme yeteneğine sahip.

LCD’ler ise arka aydınlatma sebebiyle görüntüyü ne kadar karartırsa karartsın asla bir OLED karanlığına erişemiyor. Bazı LCD’lerde bulunan bölgesel karartma, ekranın belirli bölgelerini tamamen karartabiliyor. Ancak elde edilen sonuç OLED’e kıyasla yine de yetersiz.

Kontrast Oranı

kontrast

Görüntü kalitesine etki eden en önemli özelliklerden biri kontrast oranıdır. Bir TV’nin olabilecek en parlak ve en karanlık durumları arasındaki ne kadar fazlaysa, görüntü ve renk kalitesi o kadar iyi olur. OLED ise bu alanın mutlak galibi. OLED ve LCD TV’ler birbirlerine çok yakın parlaklık oranlarına sahip. Ancak OLED TV’lerin mutlak siyah desteği, kontrast oranına ciddi bir katkı sağlıyor.

Yenileme hızı

Bir ekranın yenileme hızı, pek çok kullanıcının oyunlardan motion blur olarak tanıdığı hareket kaynaklı bulanıklığı önlemede oldukça önemli bir etken. OLED TV’ler nispeten yeni olduğu için çok büyük yenileme hızlarına sahip değil. Günümüzde satışta olan çoğu 4K OLED TV’ler 120 Hz yenileme hızına sahip. Bu değer bazı LCD’lerde 240 Hz’e kadar çıkabiliyor. Bu sebeple LCD TV’ler şimdilik bu konuda OLED TV’lere kıyasla daha avantajlı. Ancak çoğu OLED TV’de bulunan black-frame insertion (BFI) teknolojisi, hareket bulanıklığının önüne geçebiliyor.

HDR

hdr

Özellikle fotoğrafçılıkla uğraşanların yakından tanıdığı HDR teknolojisini yakında TV’lerde görebileceğiz. LG, HDR destekli OLED panellerini sergiledi ancak firmanın 2015 planında HDR destekli bir TV piyasaya sürmek bulunmuyor. LCD cephesinde ise sınırlı sayıda ve nispeten pahalı bazı modeller şimdiden HDR teknolojisini destekliyor.

Görüntüleme açısı

LCD TV’lerin en büyük dezavantajlarından biri, dar görüntüleme açısı. Piyasada bulunan çoğu LCD TV’ye yanlardan baktığınızda bir görüntü bozulması fark edersiniz. Son zamanlarda bazı üst düzey LCD’lerde IPS panel kullanılmaya başlandı. Ancak IPS panel bile 180 derecelik net bir görüntüleme açısı sunamıyor. OLED ise inanılmaz dar açılarda bile görüntüyü bozmadan sunabilen bir teknoloji.

Işık sızması

Maalesef çoğu kenar aydınlatmalı LCD’ler ışığı sızdırmama konusunda yetersiz bir iş çıkarıyor. OLED ise bu konuda daha başarılı. Ancak bu haliyle bile plazma seviyesinde bir tutarlılık mevcut değil. Piyasaya ilk sürülen OLED modellerde ekranın bazı bölgelerinde kararma gözlenmişti. Bu sorunun ilerleyen modellerde telafi edileceğini düşünüyoruz.

Güç tasarrufu

LCD ve OLED arasındaki güç tüketimi farkı doğrudan kıyaslanabilecek bir şey değil. OLED TV’lerde güç tüketimi, tamamen parlaklık ile alakalı. Üstelik içerikten içeriğe bile güç tüketimi değişiklik gösterebiliyor. Örneğin koyu renklerin hakim olduğu bir film, OLED TV’de bir spor müsabakasına göre daha az güç tüketimine neden olacaktır.

LCD TV’lerde ise güç tüketimi, arka aydınlatmanın seviyesiyle doğru orantılı. Parlaklık ne kadar fazla ise güç tüketimi o kadar fazla olacaktır. Günümüzde standart bir LCD, OLED’lere kıyasla daha az güç tüketmektedir.

Kullanım ömrü

İki görüntüleme standardının da birbirine en yakın olduğu konu kullanım ömrü olsa gerek. Şu aralar OLED denince akla ilk gelen firma olan LG, kendi OLED TV’lerinin kullanım ömrünün LCD TV’lere yakın olduğunu belirtti. OLED’in nispeten yeni bir teknoloji olduğunu göz önüne alırsak, bu türdeki TV’lerin kullanım ömrüyle ilgili yorum yapmak zor. Yine de uzun ömürlü bir TV arayan kullanıcıların tercihi LCD TV yönünde olabilir, çünkü daha bilinen bir teknoloji.

Fiyatlandırma

OLED, her çıkan yeni teknoloji gibi, kendisinden önce gelen LCD’ye kıyasla çok daha pahalı. Aynı boyuttaki bir OLED TV, LCD karşıtına göre 5 kat daha pahalı olabiliyor. Ancak OLED’in yaygınlaşmasıyla birlikte fiyatlar makul bir düzeye inecektir. Günümüzde satılan OLED TV fiyatlarının geçtiğimiz yıla kıyasla ciddi miktarda azalmasını da göz önüne alırsak, birkaç yıl sonra OLED TV’lerin bugünkü LCD TV fiyat aralığına düşeceğini söyleyebiliriz.

Genel görüntü kalitesi

OLED TV’ler bu karşılaşmadan tartışmasız bir şekilde galip ayrılıyor. Özellikle yüksek kontrast oranı sayesinde OLED TV’ler, LCD’lere kıyasla muazzam bir görüntü sunabiliyor. Ancak LCD TV’ler de görüntü kalitesi konusunda kendisini geliştirmeye devam ediyor. Özellikle HDR teknolojisinin şimdiden LCD’lerde yer almaya başlaması, LCD TV’lerin görüntü yarışında geride kalmasını engelliyor.

Bilgisayar mühendisi adayı, iflah olmaz Tolkien hayranı. Yazmaya LEVEL'da başladı, Technopat'ta devam ediyor.