Anasayfa Haber Spotify, Müzikte Korsanlığı Azalttı

Spotify, Müzikte Korsanlığı Azalttı

Yapılan araştırmalara göre Spotify, korsan müziğin önüne geçerken, sanatçıların daha az para kazanmasına neden oluyor.

Müzik endüstrisi, dijital ortamda satış yapmaya başlamadan önce korsan ile amansız bir mücadele veriyor ve genelde pek de başarılı olamıyordu. Apple’ın iTunes platformu ile şarkıların tek tek ya da albüm olarak dijital ortamda satılmaya başlanmasından sonra korsanın önüne geçmek için ilk büyük adım atılmıştı. Yine de bu sistemle bile bir kullanıcının binlerce şarkıya ulaşabilmesi için epey bir ücret ödemesi gerekiyordu.

Tam bu noktada Spotify en makul çözümlerden biri ile ortaya çıktı. Aylık cüzi bir miktar ödeyerek sınırsız müzik erişimine sahip olmak, kullanıcılar için oldukça mantıklı bir çözümdü. Avrupa Komisyonu Müşterek Araştırma Merkezi’nin konuyla ilgili yayınladığı bir rapor, Spotify’in korsanın önüne geçmekte ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Rapora göre Spotify üzerinden yapılan her 47 yayın, 1 korsan indirmenin önüne geçiyor. Ancak korsanı azaltmanın bir bedeli de var. Her 137 Spotify yayını karşılığında dijital parça satışları 1 adet azalıyor. Bir başka hesapla; ortalama bir parçanın bugünkü değeri yaklaşık 0,82 dolar iken, Spotify ile bu rakam parça başına 0,007 dolara düşüyor. Sonuç olarak Spotify, korsanın önüne geçmekte büyük fayda sağlarken, müzik yapımcılarının daha az para kazanmasına neden oluyor.