Microsoft Süreyi Bir Yıl Uzattı

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Microsoft tarafından üreticilere verilen Windows 10’a kesin geçiş tarihi, bir yıl daha ileri alındı.

Microsoft’un işletim sistemini satın alanlar arasında bilgisayar üreticileri hayli büyük bir oranı oluşturuyor. Dell, HP, Lenovo ve Asus gibi şirketler bilgisayarlarında kullandıkları Windows işletim sistemleri için Microsoft ile yakın işbirliği yapıyorlar. Tabii yeni bir işletim sistemi çıktığında da Microsoft tarafından buna geçiş yapmaları için teşvik ediliyorlar.

Nitekim Windows 10’un çıkışıyla beraber bu üreticilerin de piyasaya sürdükleri ürünlerde Windows 10 tercih etmeye başlamaları gerekiyordu. Aslında üreticiler bu konuda resmi duyuru tarihinden önce çalışmalara başlamışlardı. Ancak bilgisayar sektöründeki genel yavaşlığın da etkisiyle, dünya pazarlarındaki Windows 10 yüklü bilgisayar satışları hayli yavaş ilerliyor.

Bu yüzden Micsoroft tarafından bilgisayar üreticilerine verilen izin süresi 31 Ekim 2016 tarihine kadar uzatılmış. Üreticiler bu tarihe kadar Windows 7 ve Windows 8.1 yüklü sistemleri piyasaya sürmeye devam edebilecekler. Ancak bu tarihten sonra stoklara girecek bilgisayarlarda Windows 10 kullanılması şart olacak.

Bir söylentiye göre Microsoft önümüzdeki sene Windows 10’un yayılma hızını artırmak için, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına sunduğu yükseltme seçeneğini de zorunlu kılabilir. Eğer bu olursa, eski işletim sistemini kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcıların, Windows güncellemelerini tamamen kapatması gerekebilir. Ancak bu konuda Microsoft cephesinden henüz herhangi bir resmi açıklama gelmedi.