Çin, Müzik Servislerini Sansürlüyor

In Haber by Berker Güngör5 Comments

Çin kültür bakanlığı tarafından yayınlanan bir karar, yerli ve yabancı tüm müzik servislerine geniş sansür uyguluyor.

Çin’in internet üzerindeki kontrol ve sansürü hız kesmeden sürüyor. Çin pazarına girmeyi başarmış yabancı kökenli bilişim şirketleri ve sundukları internet hizmetleri devamlı kontrol altında tutuluyor. Politbüro doktrinlerine uymayan herhangi bir içeriğin geçişine de izin verilmiyor.

Tabii “sakıncalı” görülen içerik sabit kalmıyor, devamlı listeye yenileri ekleniyor. Çin kültür bakanlığı tarafından yayınlanan yeni bir karar, ülkede faaliyet gösteren tüm internet müzik servislerinin 1 Ocak 2016 itibariyle “sakıncalı” parçaları çalma listelerinden kaldırması gerektiğini bildirdi. Karar uymayan ve işbirliği yapmayan servisler para cezasına çarptırılacak.

Bu karar ülkede faaliyet gösteren Apple Music gibi yabancı firmaların yanı sıra, Baidu, Alibaba ve Tencent gibi yerli şirketleri de bağlıyor. Henüz Çin piyasasına girmemiş olan Spotify gibi şirketler ise ileride işbirliği yapmazlarsa bu pazara asla giremeyecekler.

Çin kültür bakanlığının sakıncalı bulduğu müziklerin hangileri olduğu ise henüz belli değil. Bu konuda çok geniş bir tanımlama yapan bakanlık, bir süre önce çok sayıda Rap parçasının müzik servislerinden kaldırılmasını sağlamıştı. Sırada hangi tür müziğin olacağını kestirmek ise pek kolay değil.