Yamaha, PES2 İle Büyük İlgi Çekti

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Tokyo Motor Fuarı kapsamında yeni prototip motosikletini sergileyen Yamaha, kullandığı teknolojilerle büyük ilgi çekti.

Her yıl Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenen Motor Fuarı, dünyanın en büyük otomotiv etkinlikleri arasında yer alıyor. Bu fuara katılan markalar genellikle yeni modellerinin yanı sıra, çeşitli teknolojileri geliştirdikleri deneysel prototipleri de sergileyerek nabız tutuyorlar.

Bu yıl fuarda en ilgi çeken araçlardan biri Yamaha tarafından geliştirilen PES2 motosiklet prototipi olmuşa benziyor. Yamaha’nın bu araçta kullandığı yeni teknolojiler hem çevreyi, hem de biniciyi korumaya yönelik hazırlanmış. PES2 tamamen elektrikli bir motosiklet ve bu yüzden de sıfır emisyon araç sınıfına giriyor. Ancak tüm özelliği bundan ibaret değil.

Öncelikle geleneksel motosiklet tasarımının aksine, PES2 tek tekerden değil iki tekerden çekişli. Tekerlek göbeklerine yerleştirilen ve bilgisayar kontrolünde çalışan elektrik motorları sayesinde her tür zeminde ve yol koşulunda en uygun çekişi sağlayabiliyor.

Ön ve arkaya yerleştirilmiş kameralar sayesinde yolu devamlı gözleyen PES2, kötü ışık şartlarında bile yoldaki tehlikeleri sezebiliyor. Sürücünün kaskıyla kablosuz iletişim halinde olan araç bilgisayarı, kask camına yansıttığı görüntülerle sürücüye her türden bilgiyi anında sağlıyor.

Yamaha PES2 maalesef üretime girecek olan bir tasarım değil. Ancak üzerindeki teknolojilerin kullanıldığı üretim modelleri önümüzdeki yıllarda ortaya çıkmaya başlayacak. Yamaha tarafından yayınlanan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.