Anasayfa Makale LifeStyle Swatch Touch Zero One İncelemesi

Swatch Touch Zero One İncelemesi

Swatch Touch Zero One İncelemesi

Swatch’ın ilk akıllı kol saatı Touch Zero One’ı inceliyoruz. İncelemede yakından baktığımız renk şeması ise mavi tonlardaki SubZero!

Swatch Touch One Zero modeli firmanın 2015 sonbahar kış kataloğunda yer alıyor. Silikon, alüminyum ve plastikten oluşan sportif bir model. Önemli yanı ise ilk akıllı özellikler ve uygulama desteği sağlayan saati olması. 6 Farklı tasarımı mevcut, EarthZero, SunZero, SkyZero, StripeZero, CubeZero ve SubZero. Biz incelememizde SubZero tasarımlı Touch Zero One’a yakından bakıyoruz.

Videomuzu baştan sona aralıksız izleyebileceğiniz gibi aşağıdaki zaman çizelgesinde merak ettiğiniz soruları yanıtlayan anları saniyesine kadar bularak kolayca gezebilirsiniz. Kutu açılımı, yakın bakış, kullanım, uygulama kurulumu, eşleştirme ve uygulama işlevleri ile bu saatin farklı özelliklerine değiniyor, amacına uygunluğunu ve hedef kitlesini sonuç kısmında değerlendiriyoruz. İyi seyirler dileriz…

Technopat YouTube Kanalına Abone Olmak İçin Tıklayın

00:10 – Swatch bir İsviçre markası. Saat, otomobil, yarı iletkenler üzerine yoğunlaşan şirket 1983 yılında kurulmuş. İsviçre büyük çoğunluğun bildiği üzere saatleriyle ve çikolatalarıyla ünlü bir ülke.
00:40 – Swatch saatlerin genel karakterine baktığımız zaman genç, renkli, sportif tasarımlar dikkatimizi çekiyor. Elbette bunlar bizim dikkatimizi çekenler, zira kadın ya da erkek odaklı pek çok klasik tasarımları da bulunuyor: Çeşit çok.

Mekanik ya da dijital olarak belirli platformlar Sistem51 gibi isimler alıyor ve bunlar üzerine kurulu farklı tasarımlara sahip seriler karşımıza çıkıyor.
01:20 – Swatch Touch Zero One’ın kutusuna bakıyoruz.
01:35 – QR Code ile iOS ve Android uygulamasını indirebiliyoruz.

Swatch Touch Zero One iOS uygulaması için iPhone 5 ve üstü bir Apple telefon; Android uygulaması için ise Android 4.4 işletim sistemi ve BT 4.0 OLE destekli bir akıllı telefon kullanabilirsiniz.

01:50 – Touch Zero One spor odaklı bir saat. Hangi spor derseniz oldukça ilginç: Plaj voleybolu!
02:25 – Peki neden plaj voleybolu? Swatch kendi adını taşıyan Swatch Beach Voleyball Major Series ana sponsoru.

Touch One Zero’yu ilk olarak kullanan sporcular ise İsviçre’den Joana Heidrich ve Nadine Zunkehr. Avusturyalı sporculardan ise Clemens Doppler ve Alexander Horst dikkat çekiyor.

02:40 – Plaj voleybolundaki koşu, yürüyüş, vuruş gibi hareketler Touch Zero One tarafından ölçülüyor.
02:50 – Swatch Touch Zero One kutusu üzerindeki etiket bize 355 TL fiyat gösteriyor.

03:05 – Kutu içeriğinde saat, kullanım kılavuzu ve garanti belgeleri bulunuyor.

03:43 – Mavinin tonları ve siyah renkte olan SubZero modeli haricinde 6 farklı renk şeması ve tasarım seçeneği var. Kasa yapısı 2011 yılında çıkan Swatch Touch modeline paralel ancak Swatch Touch, Touch Zero One gibi akıllı bir kol saati değildi.

04:35 – Ekran her koşulda rahatlıkla görülebiliyor.
04:53 – Saati kolumuza takıyoruz, silikon kayış oldukça rahat.
05:15 – 3 Bar basınçta 30 metre suya dayanıklı ve yüzmeye uygun.
05:40 – Temizliği kolay, bir spor saati olduğu göz önüne alınırsa sık sık temizlenecek.
06:35 – Pil ömrü en güçlü yanı: 8 ay pil ömrü var, şarj edilmiyor, standart Swatch saat pili kullanıyor.
07:00 – Kullanım alt kısımdaki üç dokunmatik bölüm ile gerçekleşiyor.

07:30 – Bluetooth’u açarak telefonunuz ile eşitliyorsunuz ancak Bluetooth 1 dakika sonra kapanıyor, bu yüzden uygulamayı önce kurmakta fayda var.
07:58 – iPhone 6 üzerinde App Store’a girerek Swatch Touch Zero One akıllı saatin iOS uygulamasının indirilmesi ve kurulması işlemini gösteriyoruz. Android uygulamasını da test ettik, uygulamalar görünüm ve işlev olarak aynı kalitede.
08:10 – Uygulama arayüzü renkli ve eğlenceli.
08:50 – Bluetooth’u açıyoruz ve eşleştirme işlemi yapıyoruz.
09:30 – Uygulama ayarlarına yakından bakıyoruz. Boy, kilo, cinsiyet gibi veriler özellikle yürüyüş mesafesinin sağlıklı hesaplanması için doğru girilmeli.
10:05 – Buradaki şehirler temsili olarak uzak hedefleri ifade ediyor. Yani mecazi bir Hong Kong ya da New York söz konusu.
10:25 – Süper kahraman, taş fırın erkeği ve kanki olarak çevrilen üç farklı seviyede antrenör seçeneği belirlemek mümkün.
11:10 – Voleybolda topa vuruşları saydığı gibi vuruş şiddetini de ölçüyor. Kolunuzu sadece sallayarak bu vuruş kısmını yanıltamıyorsunuz, ancak bir darbe olduğunda ölçülüyor. Aslında farklı savunma sporları için de geliştirilebilir.
12:10 – Swatch Touch Zero One, piyasadaki telefon üreticilerinin akıllı saatleri gibi Android Wear, iOS ya da Tizen gibi işletim sistemlerine ve bunların ek uygulama desteklerine sahip değil. Salt spor odaklı, kendi ölçüm ve uygulama yeteneklerine bağlı bir akıllı saat.
12:20 – Pik kısmına ve saatin altına bakıyoruz. Quartz kristali kullanılıyor ancak bunun haricinde işlemci, RAM gibi alıştığımız teknik değerler söz konusu değil.
12:50 – Kordon alüminyum bir pin ile sabitleniyor ve değiştirilebilir yapıda.
13:30 – Saatin kayış yapısına baktığımızda iç kısmın kanallı olduğunu görüyoruz. Özellikle yoğun efor sarfedilen bir spor olan plaj voleybolu odaklı tasarımı düşünüldüğünde bu mantıklı bir tasarım. Bu kanallar terin hapsedilmeden atılmasını sağlıyor.

Swatch’un listelediği özellikler: 24 Saat, alarm, arka aydınlatma, suya dayanıklılık, ses, adımsayar, alkış sayar, play voleybolu takipçisi, kronometre, koç, kalori, kilometre ya da mil ölçümü, Bluetooth, ivmeölçer, kişisel veri, tarih, zamanlayıcı, zaman dilimi, dokunmatik kontroller.

13:40 – Sonuç değerlendirme.

Swatch Touch Zero One - StripeZero
Swatch Touch Zero One – StripeZero
Swatch Touch Zero One - SubZero
Swatch Touch Zero One – SubZero
Swatch Touch Zero One - EarthZero
Swatch Touch Zero One – EarthZero
Swatch Touch Zero One - SkyZero
Swatch Touch Zero One – SkyZero
Swatch Touch Zero One - SunZero
Swatch Touch Zero One – SunZero
Swatch Touch Zero One - CubeZero
Swatch Touch Zero One – CubeZero

Artılar: Uzun pil ömrü, suya dayanıklılık, yürüyüş ve koşu ayrımı, vuruş şiddeti ölçümü, koçluk uygulaması.
Eksiler: Plaj voleybolu haricinde yüzme ve savunma sporları için de ek özellikler sunulabilirdi, uygulama ve ölçümler genişletilebilir.

Swatch’un Touch Zero One modeli için bizim şu an kutu üzerinde gördüğümüz 355 TL fiyatı da firmanın diğer normal saatlerinden pek farklı değil. Touch Zero One, Apple Watch ya da Google Wear tarzında bilgisayar işlevi gören bir akıllı saat değil. Salt zaman ve spor uygulaması odaklı bir aksesuar. Bu tarz bir kol bilgisayarı arayan kullanıcılar diğer akıllı saat incelemelerimize bakabilirler.

Swatch Touch Zero One’ın birincil hedef kitlesi elbette plaj voleybolu oynayan profesyonel sporcular. Ancak bunun ötesinde genel sporcular, hobi kullanıcıları ve amatörler için de pil ömrü bitmek bilmeyen, adım sayan, koşu ölçen ve verileri akıllı telefona aktararak kolay takip sağlayan odaklı bir sporcu aksesuarı. İşlev olarak bir tek alkış ölçer bize çok anlamlı gelmedi, ancak Swatch Beach Volleyball Major Series içerisinde firmanın buna bir işlev bulacağına şüphemiz yok. Maç izleyicileri arasında en iyi alkış tutana ödül vermek gibi yarışmalarda kullanmayı planlıyorlarsa şaşırmayacağız ancak son kullanıcı olarak bizim buna pek ihtiyacımız yok.

İhtiyacınız sportif bir saatin üzerine incelemede aktardığımız temel spor takip, ölçüm işlevleriyse ve fazlalıklardan hoşlanmıyorsanız, sunduğu sadelik, rahatlık ve uzun pil ömrü ile Swatch Touch Zero One sizin için demektir.