Microsoft, Almanya’da Sunucular Kuruyor

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Microsoft, Avrupa ülkelerinde sağladığı hizmetlerin verilerini toplamak için Almanya’da güvenilir ortaklı veri sunucuları açacak.

Amerika Birleşik Devletleri kökenli bilişim şirketleri bir süredir kullanıcı verilerinin devletle paylaşımı konusunda baskı altındalar. Daha önce Amerikan istihbarat servisleriyle işbirliği yapan bilişim şirketleri, bunun ortaya çıkması üzerine patlak veren skandal ile hayli sarsılmıştı. Uluslararası çalışan Microsoft gibi dev teknoloji şirketleri için bu baskılar sorun olmaya devam ediyor.

Amerikan istihbarat servisleri gizli veri paylaşımı konusunda Microsoft, Google ve Apple gibi devleri sıkıştırmaya devam ediyor. Öte yandan diğer ülkelerin devletleri de kendi vatandaşlarının Amerika tarafından elektronik dinlemeye alınmasını önleyecek tedbirler almaya çalışıyorlar. Rusya ve Almanya gibi ülkeler bu konuda özel yasalar çıkararak, kendi ülkelerinde hizmet verecek servislerin sunucularının kendi topraklarında kurulmasını şart koşuyorlar.

Microsoft her yönden gelen bu sıkıştırmalar sonucunda, yerel kullanıcılarının verilerini saklamak için Almanya’da iki yeni sunucu merkezi açmaya hazırlanıyor. Frankfurt ve Magdeburg şehirlerinde inşası süren bu merkezler, “güvenilir veri ortağı” olarak tanımlanan yerel bir kuruluşla birlikte işletilecek. Almanya’da bu ortak olarak Deutsche Telekom’un bir alt kuruluşu olan T-Systems seçilmiş.

Microsoft bu yeni sunucu merkezlerini 2016 yılının ikinci yarısında devreye soktuğunda, Azure, Office 365 ve Dynamics CRM Online gibi bulut tabanlı servislerden faydalanan Alman kullanıcıların bütün verileri buralarda depolanacak. Bu verilerin şifrelenmesi ve işlenmesinde T-Systems doğrudan kontrol sahibi olacak. Böylece Microsoft istese bile bu bilgileri Amerikan istihbarat servislerine veremeyecek.