Facebook “Güvendeyim” Uygulamasını Genişletecek

In Haber by Berker Güngör1 Comment

Geçtiğimizde günlerde Paris’te yaşanan terör saldırılarının ardından, Facebook “Güvendeyim” uygulamasının sınırlarını genişletmeye karar verdi.

Facebook tarafından kullanıcılara sunulan “Güvendeyim” uygulaması, kriz ve felaket bölgelerindeki kullanıcıların dostlarıyla ve aile efradıyla haberleşmesine katkıda bulunuyor. Facebook bu uygulamayı ilk kez 2011 Tokyo depreminde denemiş, ardından da bir dizi doğal afet bölgesi için kullanıma açmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Paris’te yaşanan terör saldırıları ise şirketin bu uygulamayı devreye soktuğu bu türden ilk kriz oldu. Ancak Facebook aynı günlerde yaşanan Beyrut saldırıları gibi krizlerde de bu uygulamayı devreye sokmadığı için eleştirildi ve ırkçılıkla suçlandı.

Bu durum hakkında Mark Zuckerberg dahil farklı üst seviye yöneticilerden açıklamalar geldi. Özetle söylemek gerekirse, Facebook’un bu uygulamasının kapsamının genişletilmesi gündemde. Ancak şirket bu uygulamanın dünyadaki sayısız krizi kapsamasının mümkün olmadığının da altını çiziyor. Dünyanın bazı bölgelerinin asla tam olarak güvenli sayılamayacağı, ayrıca güvenlik kavramının da kültürden kültüre değişebildiği vurgulanıyor.

Ayrıca bu uygulamanın ilgisiz kişiler tarafından istismar edilmesi de mümkün ve bunun örnekleri önceki krizlerde de görüldü. Tibet depremi esnasında bu ülkeyle alakası bile olmayan kişilerin uygulamayı kullanmaları söz konusu oldu. İşin doğrusu Facebook, küresel bir şirket olmanın getirdiği zorluklarla boğuşuyor.