Anasayfa Haber Japonya Yeni Süper Bilgisayar Kuruyor

Japonya Yeni Süper Bilgisayar Kuruyor

Flagship2020 projesini uygulamaya koyan Japonya, 2020 yılında dünyanın en güçlü süper bilgisayarına sahip olmayı planlıyor.

Dünyanın en güçlü süper bilgisayarı halen Çin tarafından işletilen Tianhe-2. 54,9 petaflop işlem gücüne sahip olan bu bilgisayar, her türden bilimsel ve mühendislik çalışmasında kullanılıyor. Ancak tabii ki onun kadar hızlı olmasa da başka süper bilgisayarlar da var.

Halen gezegendeki en güçlü bilgisayarlar sıralamasında dördüncü sırada bulunan K, Japonya tarafından geliştirilmiş en güçlü süper bilgisayar konumunda ve 10,5 petaflop güce sahip. Ancak tabii ki çoğu ülke gibi Japonya da çok daha güçlü ve yeni bir süper bilgisayara ihtiyaç duyuyor.

Bu yüzden de Japonya’daki RIKEN araştırma enstitüsü tarafından Flagship2020 projesine başlanmış. Özel sektörden Fujitsu ile birlikte yürütülecek olan proje 2020 yılında tamamlanacak. Bu yeni bilgisayarın halen kullanımda olan K’dan 100 kat daha güçlü olması planlanıyor.

Bu arada başka bir ülke daha güçlüsünü yapmazsa, Flagship2020 dünyanın en güçlü süper bilgisayarı olacak. Ancak hızla gelişen bilim hem daha güçlü bilgisayarlar yapmayı mümkün kılıyor, hem de araştırmacıları buna zorluyor. Tabii işin ulusal gurur tarafını da unutmamak gerekiyor. Medeni ülkeler arasında bilimsel gelişme de başlı başına bir gurur kaynağı olarak görülüyor.