Anasayfa Video Kafa Ayarı Kafa Ayarı #49 – Jim Keller ve İşlemci Tasarımı

Kafa Ayarı #49 – Jim Keller ve İşlemci Tasarımı

Kafa Ayarı’nın bu bölümünde X86-64 Bit komut setlerinden ve Athlon 64 Bit işlemcilerden tanıdığımız Jim Keller’ın hikayesini konuşuyor, işlemci tasarımından şirketlerin dönüşümüne uzun bir yolculuğa çıkıyoruz…

Teknik direktöre benzerliğiyle haberlerimizde devamlı yorum alan Jim Keller‘ın hikayesi x86‘ların, 64 bit‘in ve AMD’nin hikayesi ile pek çok yerde kesişiyor. Ancak elbette konumuz sadece bir işlemci tasarımcısı değil, farklı işlemcilerin tasarlanmasından tutun da bu firmaların kaderlerine kadar pek çok yere uğruyoruz. Keller’ın haricinde Gellinger, Kirk ve başka önemli isimlerin yanında Intel Developer Forum nasıl ortaya çıkmış, bu işlemci tasarımcılar nereden gelmiş, nerelere ulaşmış buna bir bakıyoruz.

Intel, AMD, NEC, Itanium, Athlon, 80386, 486, Acorn, RISC, CISC sizin için bir şeyler ifade ediyorsa bu bölümde pek çok hoş anı bulacaksınız. Eğer çok yakından tanımıyorsanız da ARM’dan tanıdığımız Reduced Instruction Set Computing ve Complex Instruction Computing olarak hemen iki kavramın açılımı ile başlayalım. RISC için mobil ARM mimarisini kullanan Qualcomm işlemcileri, CISC için masaüstü bilgisayarlarımızdaki Intel ve AMD işlemcileri örnek verebiliriz. Bu konu günümüzün modern masaüstü bilgisayarlarının, mobil cihazlarının merkezi işlem birimlerinin nasıl tasarlandığını; tasarlayanların kariyerlerini ve şirketlerin dönüşümlerini konu alıyor.

Elbette daha sayısız mühendis, tasarımcı, yönetici ve geçmişten günümüze uzanan, halen devam eden süreçler var. Bunları yeni bölümlerde tekrar konuşmak üzere sıcak çayınız ile iyi seyirler diliyoruz…

Disclaimer: Bu bölümün hazırlanmasında hiç bir şirket satın alınmamış, teknik direktörle anlaşılmamıştır.

Not: Zen Mimarisi ile gelen performans artışı, bir yıl sonra gelecek olan devamı ile sürecek. 2016’da detayları Technopat.net üzerinde bulabileceksiniz.