Anasayfa Haber İngiltere, Nükleer Güvenliği Tartışıyor

İngiltere, Nükleer Güvenliği Tartışıyor

İngiltere’de eski savunma bakanı tarafından başlatılan tartışma, nükleer silahların güvenliğini gündeme taşıdı.

İngiltere bu günlerde Soğuk Savaş döneminden kalma nükleer silah stoklarının ne kadar güvende olduğunu tartışıyor. Eski savunma bakanı Desmond Browne tarafından yazılan raporlar, İngiltere’nin nükleer silahlarının hacker saldırısına açık olduğunu iddia ediyordu.

Browne tarafından ortaya atılan iddialara göre, İngiltere’nin 1980’li yıllardan kalan ve modernizasyonu tartışılan Trident nükleer füze sistemleri, siber saldırılara karşı pek güvende değil. Teknolojide ciddi açıklar bulunduğunu söyleyen Browne, organize bir hacker saldırısının tüm dünya için çok ciddi sonuçlar yaratabileceğini iddia ediyor.

İngiltere’nin nükleer silah stoklarının büyük kısmını 1980’li yıllarda Amerika’dan satın aldıkları Trident balistik füze sistemleri oluşturuyor. Olası bir Sovyet saldırısına karşı caydırıcı olması amacıyla o dönemde milyarlarca sterline mal olan silah sistemleri, artık hayli eskimiş durumda.

Trident balistik füzeleri karasal üslerde değil, nükleer denizaltılarda bulunuyorlar. Su altından fırlatılan füzelerin her biri 200 kilotonluk 5 adet savaş başlığı taşıyor. Bu sistemlerin denizaltılarla birlikte modernizasyonu, İngiltere’ye 35 milyar sterlini bulan bir maliyet getirecek. Önemli bir kesim artık bu silahlara gerek olmadığını ve hurdaya çıkarılmaları gerektiğini savunuyor.