Anasayfa Haber Zuckerberg Ailesi Servetini Bağışlıyor

Zuckerberg Ailesi Servetini Bağışlıyor

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, servetini nasıl dağıtacağını açıkladı.

Facebook’un kurucusu ve en büyük hissedarlarından olan Mark Zuckerberg, on yıldan kısa bir sürede dünyanın en zengin insanları listesine girmeyi başarmıştı. Zuckerberg’in sahip olduğu Facebook hisselerinin bugünkü değeri yaklaşık 50 milyar dolar ediyor.

Ancak geçtiğimiz gün kızları Max’in doğumuyla birlikte yeni bir karar alan Zuckerberg çifti, servetlerinin büyük bir kısmını hayır işlerinde kullanacaklarını açıkladılar. Zuckerberg ailesi kendilerine ait olan Facebook hisselerinin yaklaşık 45 milyar dolarlık kısmını çeşitli hayır işlerinde harcayacak.

Tabii bu harcama bir defada yapılmayacak, çiftin planı bu parayı farklı projelere harcamak ve sonuç alındığını görmek. Bu projeler arasında çeşitli hastalıkların tedavisi için yapılan araştırmalara ödenek ayrılması ve gezegendeki herkesin internet erişimine sahip olması için yeni girişimler başlatılması gibi maddeler bulunuyor.

Zuckerberg özellikle ücretsiz ve sınırsız internet erişiminin dünya halkları arasında iletişimi artıracağını düşünüyor. Bu sayede halklar arasındaki uçurumların kapanacağını, problemlerin diyalog yoluyla çözümünün önünün açılacağına inanıyor.

Zuckerberg çifti bu kararlarını açıkladıktan sonra pek çok ünlü hayırseverden tebrik mesajları da aldılar. Warren Buffet ve Melinda Gates gibi isimler çifti tebrik edenlerin başında geliyor.