Anasayfa Haber Apple Swift Artık Açık Kaynak!

Apple Swift Artık Açık Kaynak!

Apple bir süredir geliştirdiği programlama lisanı olan Swift’i açık kaynak haline getirdi ve kodları yayınladı.

Apple tarafından WWDC 2014 etkinliğinde tanıtılan programlama lisanı olan Swift, şirket tarafından açık kaynak kodlu yazılım haline getirildi. Apple bir süre önce bunu yapmaya niyetli olduğunun işaretlerini zaten vermişti.

Swift programlama lisanına dair kaynak kodları ve kitaplıklar doğrudan Swift.org adresinden indirilebilir. Bu lisan sayesinde artık isteyen herkes Mac OS X ve iOS işletim sistemleri için yazılım geliştirmeye başlayabilir.

İşin güzel tarafı, Swift artık açık kaynak kodlu yazılım statüsünde olduğundan, isteyen herkes bu lisanı geliştirme ve ihtiyaçları doğrultusunda değiştirme imkanı da bulacaktır. Bu da zaman içinde çok daha geniş bir kullanım alanı bulmasına imkan tanıyabilir.

 

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...