Anasayfa Haber Fujitsu Kendini Parçalara Ayırıyor

Fujitsu Kendini Parçalara Ayırıyor

Fujitsu önümüzdeki yıl bilgisayar ve telefon bölümlerini ayrı şirketler haline getirecek.

Küresel ekonomideki durgunluk ve tüketici elektroniğindeki doygunluk, bir zamanların dev markalarının kan kaybetmesine sebep oluyor. Devamlı büyümeyi başaramayan ve hatta pazar payı kaybeden şirketler, para kazandırmayan bölümlerini bağımsız şirketler haline getirmeyi tercih ediyorlar. Bu bölünmeyi de genellikle yeni oluşturulan şirketin satılması ya da sessiz sedasız kapatılması izliyor.

Özellikle Japon markaları son yıllarda devamlı pazar payı kaybettikleri için bu yönteme gittikçe daha fazla başvuruyorlar. Sony daha önce dizüstü bilgisyar bölümünü Vaio markası haline getirmiş ve satmıştı. Bir süredir Toshiba ve Fujitsu için de benzer bir durumun söz konusu olabileceği fısıldanıyordu.

Hatta bazı söylentilere göre Toshiba ve Fujitsu şirketleri dizüstü bilgisayar bölümlerini ayırarak, Vaio markasına devir edeceklerdi. Ancak yeni haberlere göre Fujitsu bunu diğerlerini beklemeden yapmaya karar vermiş gibi görünüyor.

Buna göre şirket dizüstü ve masaüstü bilgisayar bölümlerini Fujitsu Client Computing Limited adı altında ayrı bir şirket haline getiriyor. Telefon ve tablet gibi cihazlardan sorumlu mobil bölümünü de benzer bir kader bekliyor. Bu bölüm de Fujitsu Connected Technologies Limited adını alarak ana yapıdan ayrılacak. 2016 yılında gerçekleşecek olan bu ayrışmanın haberi de doğrudan yönetim kademesi kaynaklı görünüyor.