Telefon Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Telefon Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

In Makale, Pratik, Video by Ali Güngör27 Comments

Ekranı kırılan Galaxy S4 Active telefonumuzun ekranını değiştiriyoruz. Videomuzda akıllı telefon ekran değişimi nasıl yapılır görebilirsiniz…

Ekran değişimi telefonunun ekranı kırılan hemen her kullanıcının merak ettiği bir konu. Zira akıllı telefonlar ne kadar dayanıklı olurlarsa olsunlar her zaman kaza ihtimali var. Kimse başına böyle bir şey gelmesini istemez, ama olduğunda merak edenler için değişimin nasıl yapıldığını Ekran Değişimi Nasıl Yapılır? Rehberimizde gösteriyoruz.

Bu rehber ile ilgili önemli noktalar var. Her telefon modelinde telefon aynı şekilde sökülüp bir araya getirilemiyor. Vakum ile ekrandan açılması gereken modeller, tutkal ile sağlamlaştırılmış telefonlar ve kolay bulunmayan vida türleri kullanan bazı cihazlar var. Bazı telefonlar parçaları kolay değiştirilebilir kolay tamir edilebilir tasarımlara sahipken, bazı modellerin tamir edilmesi teknik servislerin de zamanını alabiliyor.

Telefonların garanti dışı kalmaması için ekran değişim işlemlerinin teknik rehbere ve tecrübeye sahip resmi teknik servislerce yapılması ve orijinal yedek parça kullanılması gerekiyor. Bu servislerin ellerinde gerekli araçlar, işlemi hızla yapacak tecrübe ve hatalara karşın ek yedek parçalar bulunuyor.

Garanti süresi bittiğinde de yine işini özenle yapan yerleri tercih etmenizde yarar var. Zira ucuza ya da kendiniz yapmaya çalışırken tamamen bozma ihtimaliniz olduğunu göz önüne almalısınız. Biz yayın olarak böyle bir hizmet sunmuyoruz. Ancak kendisi kurcalamak isteyen, riski kabul eden ya da sadece izlemek isteyen Technopat’lar için bu rehberi hazırladık.

Peki nasıl? Galaxy S4 Active modeli son derece sağlam olmasına karşın aldığı sıradışı bir darbe sonucunda ekranın camının altında hasar oluştu ve değiştirilmesi gerekti. Zaten bu telefonu sağlam olduğu için iş çevresinden bir dostumuz almıştı. Biz de bu rehberi hazırlamak için ödünç aldık.

Elektriğimizi toprakladık, tornavidalarımızı çıkarttık ve ekranı değiştirerek çalıştırdık. İşlem aslında telefonun bileşenlerinin ekran içerisindeki parçalarının çıkartılıp, aynı sıra ile yeni ekran altına taşınmasından oluşuyor.

Ancak malesef bu esnada parçaların oturduğu son derece ince pinleri yamultmanız ya da kırmanız mümkün. Benzer şekilde bağlantı kabloları da son derece ince oluyor. Yine su yalıtımı için kenarlarda bulunan plastiklerin ve parça yapışkanlarının aslına uygun bir şekilde yenilenmesi her yerde, her zaman aynı oranda başarıyla yapılamayabilir.

Son olarak çok sık sorulan bir soruyu da cevaplayalım: Sadece üst cam çizilir ya da kırılırsa alttaki dokunmatik ekranı değiştirmeden sadece üstteki camı uygun fiyatlı bir şekilde değiştirmek mümkün mü? Malesef hayır, zira bu iki parça birleşik şekilde üretiliyor ve tek parça halinde değiştirilebiliyor. Özetle tekrar edelim, modern akıllı telefonlarda ve tablet bilgisayarlarda sadece cam değişimi olmuyor, ekran ve cam birlikte değiştiriliyor.

Peki işlemi kendiniz yapabilir misiniz? Son derece ufak parçaları söküp takarken hasar verme riskiniz olduğunu, garanti şartlarını, her telefonda işlemin farklı olduğunu ve böyle bir işe kalkışırsanız sorumluluğun tamamen size ait olduğunu tekrar hatırlatalım. Akıllı telefonlar ve mobil aygıtlar ile ilgili her türlü sorunuz için Technopat Sosyal Mobil Aygıtlar Bölümü içerisinde konu açabilirsiniz. İyi seyirler…

Galaxy S4 Active'in en önemli bileşenleri

Galaxy S4 Active’in en önemli bileşenleri

Telefondaki bileşenleri yeni ekranın arkasına taşınması gerekiyor

Telefondaki bileşenleri yeni ekranın arkasına taşınması gerekiyor

Yalıtım malzemeleri kolayca zarar görebiliyor, yedeği bulunmayabilir

Yalıtım malzemeleri kolayca zarar görebiliyor, yedeği bulunmayabilir

Qualcomm SoC - System on Chip karşımızda

Qualcomm SoC – System on Chip karşımızda

Telefonun anakartı, kamerası ve diğer bileşenleri karşımızda

Telefonun anakartı, kamerası ve diğer bileşenleri karşımızda

Telefon Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Telefon Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?