Anasayfa Haber Türk Öğrenciden Görme Engelliler İçin Akıllı Eldiven

Türk Öğrenciden Görme Engelliler İçin Akıllı Eldiven

Erhan Akan adlı mühendislik öğrencisi, görme engellilerin yazı yazabilmesi için sensörlerle donatılan akıllı bir eldiven hazırladı.

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde eğitim gören Erhan Akan isimli öğrenci, görme engellilere özel olarak eldiven geliştirdi. Erhan Akan’ın tez projesi kapsamında hazırladığı bu eldiven, üzerinde barındırdığı sensörler yardımıyla parmak hareketlerini bilgisayar aracılığıyla yazıya aktarılmasını sağlıyor.

“Akıllı Eldiven” olarak adlandırılan ürün, bu sayede görme engellilerin parmak hareketleriyle birlikte yazı yazabilmesine imkan tanıyor. İşaret diline göre programlanan harfler, eldiven üzerinde her parmakta bulunan sensörler sayesinde harekete duyarlı olarak çalışıyor ve böylece parmak hareketleriyle birlikte yazı yazılmasını sağlıyor.

Projeyi hazırlayan Erhan Akan, bu eldiven vasıtasıyla telefonlara ya da bilgisayara harf girişi yapılabildiğini vurguladı.

Teknoloji yayıncılığı konusunda hem basılı hem de dijital alanda birçok farklı mecrada görev alan editör; haber, dosya konusu ve makaleler hazırlamanın dışında ürün incelemeleri de gerçekleştiriyor.