Çözünürlük Denince Aklınıza Ne Geliyor?

In Bülten, Haber, İş by Berker Güngör2 Comments

ViewSonic Akademi, ekran çözünürlüğü ve bunun projeksiyon cihazlarına olan etkisini açıklıyor.

Günümüzde bir çok kullanıcı, gerek evlerinde gerekse iş yerlerinde kullandığı görüntüleme cihazlarıyla ilgili, aslında temel bilgilerden biri olan çözünürlük konusunda yanlış bilgilere sahip. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hepimiz yüksek çözünürlüklü cihazlardan bahsetmemize rağmen, konu ihtiyaçlarımızı tam olarak belirlemeye gelince maalesef aynı şekilde teknoloji ile paralellik gösteremiyoruz. Türkiye görüntüleme pazarının maalesef büyük bir bölümü ya yanlış yönlendirmeler sonucu ihtiyacına uygun olmasa bile ucuz çözümlere veya çözünürlük konusundaki eksik bilgiden dolayı düşük çözünürlüklü cihazlara yöneliyor.

Türkiye genelinde yayın yapan bir çok televizyon yayını, gündelik hayatta kullandığımız diz üstü veya masaüstü bilgisayarlar geniş ekran formatını yani 16:9 görüntü oranını desteklese de, bir projeksiyon cihazı satın alma kararımızı bu bilgiler ışığında yapmıyoruz. Bazen satış noktasındaki eksik bilgilendirme bazense “biz iş yerinde kullanacağız çok pahalı birşey olmasın” düşüncesi sonucunda, kullanılan diz üstü bilgisayar ile uyuşmayan port sorunları ya da satış sonrasında “biz bunu taktık ama diz üstü bilgisayarının ekran görüntüsü küçüldü” şeklinde geri dönüşler yaşanabiliyor. Karşılaşılan başka sorunlardan bir diğeri ise, arkadaşlarınız ile dışarı da bir futbol maçı izlemek istersiniz fakat gittiğiniz kafede futbolcular uzun ince bir şekilde görünür futbol maçı mı yoksa basketbol maçı mı izliyorsunuz anlayamazsınız. Aslında örnekleri çoğaltmak çok kolay. Hepimiz benzer sorunları yaşamışızdır.

Peki Çözünürlük Nedir?

Görüntü, genel olarak pikseller üzerinde oluşturulan renklerin bir yansımasıdır. Çözünürlük, görüntüyü oluşturan piksel sayısı demektir. Bir ekranda yatay ve dikey olarak bulunan piksellerin sayısı ile ifade edilir. Bu, kullandığınız cihazda ne kadar çok piksel varsa o kadar detaylı görüntü almanız anlamına gelir.

Günlük yaşantımızdan monitörlerden bir örnek verecek olursak, 18,5 inç 1366×768 çözünürlüğe sahip bir monitör, dikey olarak 1366 piksele ve yatay olarak da 768 piksele sahiptir. Bu monitörün toplam piksel değeri basit bir matematik ile, yani bir dikdörtgenin alanı hesaplanır gibi yatay ve dikey kenarların ( burada piksellerin) çarpılması sonucu hesaplanır. Yani 1366×768 = 1.049.088 adet pikselden görüntü almak demektir. Daha detaylı görüntü almak için ise günümüzde yine çok popüler olan 4K çözünürlüğe sahip bir monitörün çözünürlüğüne bakacak olursak, 3840×2160 pikselin çarpımı yani 8.294.400 adet pikselden oluşması anlamına gelir. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, 18,5 inç bir monitörden yaklaşık 1 milyon pikselden görüntü alırken, 27 inç Full HD monitörde yaklaşık 2 miyon piksel ve 4K çözünürlüğüe sahip 28 inç bir monitörden 8 milyondan fazla yani 8 KAT daha fazla detay alabiliriz.

Çözünürlük Kıyaslama

Bu yazımızda Türkiye projeksiyon pazarında en çok kullanılan çözünürlükler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Hangi çözünürlüklü cihazlar ihtiyacımızı karşılayacak, hangi kriterlere dikkat etmeliyiz gibi konuları işleyeceğiz.

Bir Türkiye Gerçeği: SVGA Çözünürlük

Tahmin edeceğiniz üzere Türkiye’de hala en çok satılan projeksiyon cihazları SVGA yani 800×600 piksel çözünürlüklü 4:3 görüntü oranına sahip cihazlardır. Genel itibari ile projeksiyon cihazlarının teknik özelliklerinin bilinmemesi, kapalı kutu gibi gözükmeleri ve çok fazla sergilenemiyor olmaları nedeniyle, satış noktasındakiler genellikle en basit çözümü vermeye yöneliyor.

Nedir peki SVGA çözünürlük? Super Video Graphics Array (SVGA) olarak adlandırılan 1989 yılında hayatımıza giren bir çözünürlüktür. Dikkat etmeniz gereken nokta, eğer ofisinizde toplantı odanızda kullanacaksanız cihazın alternatif giriş bağlantılarını olduğundan emin olun, gelen müşterilerinizin sunum için VGA çıkışı olmayan bir dizüstü bilgisayar ile gelirse çeviriciye ihtiyacınız olabilir.

ViewSonic SVGA segmentinde Türkiye pazarında şu an PJD5150, PJD5153, PJD5155L ve PJD5155 modelleriyle VGA ve HDMI girişini barındıran siyah ve beyaz gibi renk alternatifleri ile gelen farklı seçenekler sunmaktadır.

Kurumsal Çözünürlük: XGA

Bildiğiniz üzere, Devlet Kurumları yaptıkları ihalelerde genellikle XGA çözünürlük koşulunu minimum çözünürlük değeri olarak belirlemiştir. Türkiye Devleti ‘nin verdiği bu minimum değer kararı, aslında XGA çözünürlüğü bir bakıma kurumsal çözünürlük olarak nitelendirmiştir. XGA, Extended Graphics Array olarak adlandırılır ve 1024×768 piksel çözünürlük ile yine SVGA gibi 4:3 görüntü oranını sunar. SVGA ‘ya göre daha geniş görüntü verir. ViewSonic XGA segmetinde PJD5253, PJD5255L, PJD5255 gibi modelleri ile çözümler sunmaktadır.

Kurumlar tarafından daha çok tercih edilen bu çözünürlüklü cihazlar farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak, ethernet portu üzerinden ağ desteği ve aynı anda 8 kişinin tablet ve akıllı telefonları üzerinden sunuma katılabilmesi, çoklu cihaz yönetimi, Wi-Fi üzerinden sunum yapabilme imkanı, tek ekranda 4 farklı cihaz görüntüleme gibi özellikler sunarlar. ViewSonic opsiyonel kablosuz HDMI dongle WPG-300 ile XGA çözünürlüğe sahip PJD6350, PJD6352 gibi standart lensli ve PJD5353LS gibi kısa mesafe lense sahip modelleri ile kurumların ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmektedir.

Viewsonic Projeksiyon

Geniş Ekran Formatı WXGA Çözünürlük

WXGA çözünürlüklü cihazlar, 2010 yılından bugüne daha yaygın olarak kullanılan, izlediğimiz televizyonlarda, kullandığımız diz üstü bilgisayarlarda karşımıza çıkan görüntü oranına yakın cihazlardır. XGA ‘nın geniş formatı olarak adlandırılan WXGA çözünürlük, 1280×800 piksel çözünürlük ve 16:10 görüntü oranı sunar. SVGA veya XGA çözünürlük değerleri gibi kare değil dikdörtgen görüntü oluşturabilen WXGA cihazlar, günümüzde yaygınlaşan video içeriklerini görüntülemek için elverişlidir. Geçtiğimiz dönemde 720p olarak kullandığımız bu format televizyonlar için geride kalsa da projeksiyon cihazları için giderek popülerleşiyor.

ViewSonic WXGA segmentinde pazarda gerek kısa mesafe lense sahip gerekse standart lens seçenekleriyle sunduğu PJD5550LWS, PJD5553LWS, PJD5555LW PJD5555W, PJD6552LW, PJD6552LWS, PLED-W800 modelleriyle hem geniş ekran hem de kısa mesafe çözümlerini siyah ve beyaz farklı renk opsiyonları ile birlikte sunuyor.

Ev Sinema İçin Doğru Adres Full HD Çözünürlük

Aslında konu başlığından da anlaşıldığı gibi genellikle evde sinema keyfi yapmak isteyen kullancılar için öncelikli tercih nedeni oluyor. Full HD yani Full High Definition olarak adlandırlan 1920×1080 piksel ve 16:9 görüntü oranı sunar. Son yıllarda özellikle çok kullanılan birçok tablet, mobil cihaz, diz üstü bilgisayar ve televizyon gibi ürünlerde karşımıza çıkan bu çözünürlük, projeksiyon cihazlarında da her geçen gün artan satış grafiği ile pazar payını genişletiyor.

Bu segmente baktığımızda ViewSonic hem kablosuz bağlantı seçenekleri, hem de çift HDMI ve MHL desteği sunan modelleri olan PJD7822HDL, PRO8520HD ve LightStream serisinin yeni modelleri PJD7830HDL ve PJD7835HD ile geniş bir ürün ailesi sunuyor.

Tabiki bu çözünürlükler haricinde de farklı çözünürlükler mevcut. Biz sadece Türkiye genelinde yüksek adetli olarak satılan cihazların çözünürlükleri ile ilgili kısa bir bilgi vermek istedik. Baktığımız, çalıştığımız, görüntülediğimiz ekranlardaki görüş açımızı genişleterek daha fazla detaya hakim olabilir ve işimizi bir üst seviyeye taşıyabileceğimizi kanaatindeyiz.

ViewSonic LightStream projeksiyon cihazlarının güncel modelleri incelemek için buraya tıklayabilir veya www.viewsonic.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.