Anasayfa Haber Sualtı Kurtarma Çalışmaları İçin Akıllı Eldiven Tasarlandı

Sualtı Kurtarma Çalışmaları İçin Akıllı Eldiven Tasarlandı

Üniversite araştırmacıları tarafından geliştirilen özel bir eldiven sayesinde özellikle kirli su altında yapılan arama – kurtarma işlemleri kolaylaşacak.

Giyilebilir teknoloji ürünlerin kapsama alanı her geçen gün önemli bir oranda genişliyor. Artık yalnızca akıllı saat ve akıllı bileklikler değil; akıllı bere ve akıllı eldivenler de önümüzdeki süreçte yavaş yavaş hayatımıza dahil olmaya başlayacak.

Bir Türk öğrencinin geliştirdiği akıllı eldivenin ayrıntılarını bir süre önce aktarmıştık. Görme engellilere yönelik olarak tasarlanan bu akıllı eldiven, sensörler yardımıyla parmak hareketleriyle yazı yazılmasını sağlıyor. Son olarak, su altında arama – kurtarma çalışmalarında kullanılacak olan yeni bir eldiven tasarlandı.

Daha çok kirli sularda arama – kurtarma faaliyetlerinin kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için tasarlanan eldiven, su altındaki nesnelerin uzaklıklarının belirlenmesini sağlıyor. Nehir, göl ya da kirli sularda arama gerçekleştirilirken, su altında görüş açısının düşmesinden dolayı arama – kurtarma faaliyetleri önemli bir oranda aksayabiliyor. Dolayısıyla hazırlanan bu eldiven vasıtasıyla objelerin konumu ve eldivene olan uzaklığına dair bilgi edinilebiliyor.

Eldiven, Tsukuba Üniversitesi araştırmacıları tarafından tasarlanmış. Üzerinde barındırdığı sensör ve motor yardımıyla az önce de bahsettiğimiz mesafe ölçme işlemleri gerçekleştiriliyor. Şimdilik hazırlanan örnek, 60 cm’den algılama yapabiliyor. Yani daha uzak mesafelerle alakalı bilgi alınamıyor.