Anasayfa Video ASUS Türkiye Monitör Grubu Röportajı

ASUS Türkiye Monitör Grubu Röportajı

ASUS Türkiye Monitör Grubu Röportajı

ASUS Türkiye Monitör Ülke Ürün Müdürü Burak Şahin ile ASUS monitörlerin kullanıcılara sunduğu özellikleri ve 2016’da gelecek yenilikleri konuştuk.

2015 Yılının sonuna geldiğimizde geçtiğimiz yılı değerlendirmek ve 2016’da neler olacağını konuşmak üzere ASUS Türkiye ofisini ziyaret ettik. ASUS monitörler, projeksiyonlar ve dijital görüntüleme birimleri konusundaki sorularımızı ve daha fazlasını ASUS Türkiye Monitör, Projeksiyon ve Digital Signage Ülke Ürün Müdürü Burak Şahin yanıtladı.

2015 Yılında çok hızlı bir yükseliş yakalayan ASUS, hem küresel, hem de Türkiye pazarında özellikle oyuncu monitörleri alanında yüzde 40’a varan bir pazar payına ulaştı. Yüksek yenileme hızlı ve düşük süreli monitörlerden, IPS türü panellere, kurumsal monitörlerden 2016’nın sıradışı modellerine kadar bu ürünleri, kullanıcı gruplarını ve farklarını konuştuk.

00:20 – 2015 Monitör pazarı açısından nasıldı?
01:00 – Üst segment ürünler ve oyuncu monitörleri.
01:30 – Oyuncu monitörlerinde hızlı yükseliş.
01:55 – Kullanıcı grupları ve monitör aileleri.
02:30 – 50’den fazla ürün ailesi oyuncular, profesyoneller, kurumlar ve genel kullanıcılar olmak üzere dört grupta değerlendiriliyor.
02:52 – B Serisi kurumsal monitörler, Eye Care teknolojileri.
04:04 – Çalışma ergonomisi ve duruş.
05:30 – Adetler azalırken ASUS yüzde 4 büyüdü ve üst segment gelişti.
06:15 – Ekran boyutları ve kullanıcı tercihleri.
07:30 – İki yıl yerine üç yıl garanti.
08:00 – Monitörlerde garanti ve servis nasıl işliyor?
08:40 – Ücretsiz kargo nasıl işliyor?
09:45 – Eski bağlantı standartları ve kurumsal bağlantılar.
10:55 – Profesyonel ve kurumsal monitörlerin ayrımı nedir?
11:30 – Her segment kendi içerisinde alt gruplara sahip.
12:20 – Satışlar yükseldikçe maliyetler düşüyor.
13:20 – Ev kullanıcıları ne istiyor?
13:55 – Ev kullanıcılarının ana kullanım alanı video izlemek ve internette gezmek. Ama ev kullanıcıları oyun da oynamak istiyor, burada alt ürün grupları kullanım amacına göre özelleşiyor.
15:25 – Beyaz kasaların temel kullanımı sağlık sektöründe oluyor ancak evlerde de tercih ediliyor.
16:05 – Panel seçimi nasıl oluyor?
17:25 – Oyuncu monitörlerinde önemli noktalar.
18:35 – Kullanıcı isteklerinin takibi.
19:15 – Ekosistem etkisi.
20:05 – G-Sync, FreeSync, Pro Gamer, Casual monitör türleri.
21:20 – Üst segmentte ürünlerin farkları.
21:55 – VP Serisi, VG serisi, MG serisi ve diğer serileri.
23:10 – IPS Panelde de 144 Hz yaygınlaşıyor.
23:50 – 144 Hz ötesinde Asus PG279Q ROG Swift 27 inç 2560×1440 IPS G-Sync 165Hz yer alıyor.

 

ROG SWIFT PG279QAsus ROG SwiftDaha önce ROG Swift PG278Q modelini incelemiş, Tayvan’daki Computex fuarında ise ROG Swift PG279Q modelini görmüştük.

ASUS ROG Swift PG279Q Oyuncu Monitörü - Computex 2015
ASUS ROG Swift PG279Q Oyuncu Monitörü – Computex 2015

Type C USB 3.1 monitörler geliştiriliyor. Thunderbolt 3 ile birlikte bu monitörlerde aynı bağlantı güç, ver ve görüntü aktarabiliyor. DisplayPort teknolojisi entegre olan bu bağlantı ilerleyen yıllarda karşımıza çıkacak.

Röportaj serimizin devamında ASUS’un farklı ürün ailelerini yöneticiler ile konuşmaya devam edeceğiz. Ekran kartı, anakart ve ağ ürünleri gruplarının röportajlarını da Technopat.net‘de görebileceksiniz

 • İş kullanımı hariç monitörlere tv özelliğide eklenmeli yoksa üst seviye beklenti hariç anlamsız bir harcama oluyor. TV alırım her işte kullanırım diyen kullanıcıda giriş seviyesi için haklı bulunuyor.

 • LION

  Merhaba Technopat
  Ben EMRE OPÇİN profesyonel bir oyuncu olarak size sormak istediğim teknik bi sorum olacak.
  Asus ve diğer markalarda 144HZ monitörlerin dezavantajı renk aralığının düşük olması bunun sebebini merak ediyorum ve ileride bu sorun sizce aşılabilir mi?

  Nvidia açıklaması
  Çıkış dinamik aralığı, kullanıcının, çıkışın dinamik aralığını (16-235 veya 8bpc için 0-255) seçmesine olanak verir.Bu da görüntülenmekte olan görüntülerde gölge ve açıktonları koruyabilir.

  Normal bir asus monitörümün renk kalitesi 144HZ monitörümün renk kalitesinden çok daha iyi 144HZ monitörde renk aralığının düşük olması yani bildiğiniz üzere RGB’ de olması gereken 0-255in bu monitörlerde olmaması görüntünün flu olmasına sebep oluyor buda gerçekten can sıkıcı

 • Oyuncu monitörlerinde renk doğruluğuna, Gamma standartlarına değil, hıza önem veriyorlar. Amaca göre özelleştirme yapmanın sonucu böyle. Profesyonel serilerinde ya da standart serilerinde işler farklı. Marka bağımsız olarak monitörlerde durum böyle.

 • HDMI’dan bağlama dışında ne gerekiyor sizce, karasal anten bağlantısını mı kastediyorsunuz?

 • Hootan Zarsazegar

  Ali abi merhaba konuyla alakası yok ama aynısını Recep abiyede yazdım, aklıma gerçekten takılan bir soru var, müsait bir vaktinizde acaba ilgilenebilme şansınız var mı ? Technopat sosyale de konuyu açtım ama sizin gibi bir sürü test yapmış deneyimli birinin yardımı gerçekten aklımdakı soru işaretlerine iyi bir yanıt verir. Hatta konunun linki de : https://www.technopat.net/sosyal/konu/performans-mi-yoksa-goeruentue-mue.283816/

 • Zamanı geldiğinde , mevcut teknolojiler eklenmeli. Karasal anten bağlantı, android tablet özellikleri, uzaktan kumanda, pip vs.
  benim düşüncem beni bağlar lakin bence profesyonel kullanımlar hariç yani yapılan işten para kazanılması dışındaki kullanımlarda sadece monitör özelliği olan bir ekrana yatırım yapmak anlamsız. Bu dediklerim ve bir çoğu için çok az bir ek maliyet getirsede firmalar suyunu çıkarıp çok paraya satmaya kalkışması ve güçsüz ülkelerde olan aşırı vergi bindirimini göze alarak ürün çıkartılmalı.